Gryfice są z Budexu

luty 2011
Współwłaściciele Budexu – Janusz Dąbrowski, Janina Siemaszko, Piotr Adamowicz

Do Gryfic wjeżdżaliśmy od strony Szczecina. Kilometr przed miastem pas przydrożny zdominowały billboardy zwracające uwagę podróżnych na Budex. Budex i Pure One - wełna mineralna nowej generacji marki Ursa. Budex oraz okna i drzwi z Sokółki. Budex i masa samopoziomująca marki Baumit. Buduj z PSB - tego wezwania nie sposób przy wjeździe do Gryfic przeoczyć. A jeśli chcesz z PSB budować, odwiedź Budex w Gryficach.

Kogo widzą, u tego kupują

Budex odwiedziłem w grudniu 2010 r. - Czy billboardy rzeczywiście przyciągają klienta? - spytałem Janusza Dąbrowskiego i Piotra Adamowicza jadąc już ulicami Gryfic. - Taką filozofię przyjęła Grupa PSB i Budex też się do założeń tej filozofii stosuje. Grupa jest widoczna w całej Polsce, wszyscy na tym korzystamy i wszyscy akcjonariusze PSB muszą wypełniać obrazy tworzące panoramę Grupy. Wypełniać m.in. na billboardach swoimi logo, zaproszeniami na strony www, informacjami na temat oferty, danymi adresowymi, hasłami reklamowymi, cenami wyrobów w promocjach. Rozmawialiśmy o tym przy dobrej herbacie, jaką ugościła nas Janina Siemaszko, wspólniczka Janusza i Piotra.

Było dno, więc wszystko musiało pójść w górę Budex,

obecnie spółka jawna, wpisana została do ewidencji gospodarczej powiatu gryfickiego w marcu 1997 r., a działalność biznesową podjęła dwa miesiące później. Janeczka, Janusz i Piotr - Gryficzanie - znali się wcześniej, ufali sobie, wiedzieli co każde z trojga potrafi. Zanim zawiązali spółkę Budex, Janeczka i Piotr od wielu lat współpracowali ze sobą w handlu spożywczym, a Janusz prowadził firmę oferującą materiały wykończeniowe. Wszyscy troje mieli doświadczenie kupieckie, wszyscy gdy tylko pozwoliły na to okoliczności postawili na własną, prywatną inicjatywę. - Dlaczego utworzyli Budex? - Bo była taka możliwość. Bo zmiana ustroju otworzyła drogę wielkim zmianom. Bo wcześniej w Gryficach remontowano jedną kamienicę przez 10 lat, a my chcieliśmy, żeby 10 kamienic było remontowanych w jeden rok. Aż do lat 90. wszystko było w Gryficach stare, zapuszczone. W tych zmurszałych budynkach tkwił potencjał. Zła organizacja i niedostatki były wyzwaniem. Dno było takie, że wszystko musiało pójść w górę. Postanowiliśmy wykorzystać oczekiwany trend. Wielka odbudowa Gryfic wymuszała stworzenie odpowiednio szerokiej oferty materiałów budowlanych. Budex miał właśnie stworzyć taką ofertę. Nie tylko na przykładzie Gryfic widać, że ludzkie marzenia mogą stać się rzeczywistością. Miasto w ostatnich latach zmieniło się nie do poznania. Właściciele Budexu są dumni, że głównie dzięki budownictwu - wykonawcom i kupcom oferującym nowoczesne materiały budowlane. Wystarczy spacer gryfickimi ulicami, zwłaszcza po rynku. Przy renowacji ciągu kamieniczek będących obecnie siedzibą Urzędu Skarbowego w Gryficach, wykonawcy często stosowali materiały zaoferowane przez Budex. To tylkojeden z wielu przykładów.

Rynki bliskie i dalsze

Miasto Gryfice liczy niecałe 17 tysięcy mieszkańców. Cały powiat gryficki około 60 tysięcy. Ale rynek obsługiwany przez składy budowlane i sklepy Budexu nie trzyma się administracyjnych granic. Jeśli przyjmiemy, że Gryfice są wierzchołkiem trójkąta równoramiennego położonym naprzeciwko najdłuższego boku, granicę morską wyznaczy ofercie Budexu 80-kilometrowy pas wybrzeża Bałtyku od Dziwnowa do Dźwirzyna. A w promieniu sięgającym 30 kilometrów na południe od Gryfic znajdą się kolejne miejscowości - i tak zasięg rynku lokalnego Budexu obejmie obszar kilku powiatów zamieszkany przez ponad 100 tysięcy Polaków. Zwróćmy uwagę na Rewal - najbogatszą z położonych bezpośrednio nad Bałtykiem gminę w Polsce. Atrakcyjne nadmorskie położenie przyciąga jak magnes inwestorów polskich i zagranicznych. Królową biznesu jest w Rewalu oczywiście turystyka. Hotele, spa, gastronomia, wszelkie usługi dopełniające ofertę pobudziły niesamowicie rynek budowlany. Wizytówką Rewala jest bez wątpienia wspaniały kompleks wczasowo-sanatoryjny Sandra Spa w Pogorzelicy. Tysiąc miejsc w apartamentach i elegancko wyposażonych pokojach. Kryte i odkryte baseny, wodne place zabaw dla dzieci, jaccuzi, korty tenisowe. Centrum rehabilitacji i odnowy biologicznej. Wzniesienie wszystkich tych obiektów wymagało zastosowania wielu najwyższej klasy wyrobów budowlanych.

Janusz Zalewski, prezes Sandra Spa nie kryje, że większość materiałów ściennych, drzwi i zamki, tynki wewnętrzne i zewnętrzne, wyposażenie łazienek, glazurę i terakotę kupiono w firmie Budex. - Znam dobrze właścicieli Budexu. To elastyczna, profesjonalnie zorganizowana firma, zdolna do przedstawienia konkurencyjnej oferty. Jestem zadowolony ze współpracy z Budexem, zaopatruję się w tej firmie od kilkunastu lat. Także przy budowie najnowszego obiektu Sandra Spa, oddanego w 2009 r. hotelu w Karpaczu na 550 miejsc, korzystaliśmy szeroko z materiałów kupionych w Budeksie. Właściciele Budexu podkreślają, że oferta firmy skierowana jest w większości do wykonawców budowlanych i poważnych inwestorów, ale coraz częściej korzystają z niej także klienci detaliczni. Dużym odbiorcą Budexu jest Krzysztof Pers, wykonawca budowlany z Płot, miasta w powiecie gryfickim. - Nasza współpraca datuje się od 2004 r. kiedy zacząłem kupować w Budeksie ciężką budowlankę. Z czasem poszerzyłem zakupy o materiały wykończeniowe, m.in. glazurę i terakotę oraz tynki. W wielu przypadkach Budex "stoi na pudle", i to na pierwszym miejscu, wśród hurtowni zaopatrujących moją firmę. Oferta firmy kupców PSB z Gryfic może w pełni sprostać wymaganiom mojego Zakładu Budowlano-Montażowego. Zatrudniam 47 pracowników, prowadzę jednocześnie po kilka budów, w ostatnich latach m.in. oczyszczalni ścieków Pomorzany, zakładu karnego w Płotach, budynku komunalnego w Międzywodziu, magazynu silosowo-zbożowego w Baszewicach, wcześniej obiektu Agory w Warszawie, galerii Gresham Palace w Budapeszcie, Zakładu Opieki Zdrowotnej Profi-Med w Goleniowie. Mam więc wysokie i bardzo zróżnicowane wymagania do dostawców materiałów budowlanych. Budex potrafi sprostać tym wymaganiom. Ja natomiast musiałem sprostać wymaganiom Budexu, pracując jako jeden z wykonawców przy budowie Mrówki w Gryficach.

Stereo lepsze niż mono

Detal zaczął wybijać się na mocną pozycję w Budeksie od kiedy firma z Gryfic uruchomiła w 2009 r. sklep PSB-Mrówka. Nowocześnie wyposażony obiekt o powierzchni 1500 m2, w tym handlowej 1200 m2 przyciąga klientów płacących przy sklepowej kasie, nie przelewami. Poprawiła się dzięki temu płynność finansowa Budexu. Wcześniej firma kupców PSB z Gryfic zrealizowała dwie inne inwestycje - w Kamieniu Pomorskim i w Rewalu. Oddział Budexu w Kamieniu Pomorskim powstał w lutym 2001 r. Firma poszerzyła tym samym zdobyte wcześniej rynki. Sklep i skład budowlany w Kamieniu Pomorskim handlują tym samym asortymentem, jaki oferuje hurtownia przy centrali Budexu w Gryficach. Impuls do inwestycji w Rewalu przyszedł z innej strony. Gryfice dzielą od wybrzeża Bałtyku, a najbliższą miejscowością jest właśnie Rewal, 22 kilometry. Dynamizm biznesu związanego z wypoczynkiem, zdrowiem i turystyką w pięknym kurorcie, jakim w krótkim czasie stał się Rewal, sprowokował właścicieli Budexu do poszerzenia zakresu aktywności firmy o branżę korzystającą ze swoistego boomu na rekreację. - Ktoś oferował dobrze położoną działkę. Materiały budowlane mieliśmy na składzie. Ceny robót wykonawczych akurat nie były wysokie. Z drugiej strony patrząc - budownictwo w latach 2002-2003 znajdowało się w dołku, rynek siadł. Dobrej okazji nie wolno przegapić. W rok postawiliśmy w Rewalu dom wypoczynkowy w klasie eleganckiego hotelu. 140 miejsc w komfortowo urządzonych pokojach i luksusowych apartamentach. W lipcu 2005 r. nasz Posejdon przyjął pierwszych gości. - Co oferuje Posejdon? Przez cały rok wypoczynek i rekreację, latem także kąpiele morskie i słoneczne. Hotel położony jest niedaleko plaży. Dysponuje krytym basenem, kompleksem spa - w nim gabinetami masażu, okładów borowinowych, inhalacji, gimnastyki wodnej i kąpieli leczniczych, jaccuzi, magnetronikiem, soluxem, matami relaksacyjnymi, salą aerobiku. - Sezon w Posejdonie trwa 10 miesięcy. Jedynie w listopadzie i do 20 grudnia robimy przerwę techniczną, żeby odświeżyć pomieszczenia i aparaturę oraz dokonać niezbędnych remontów. Podobnie jak sprzedaż detaliczna w sklepie PSB-Mrówka, również usługi hotelu zapewniają naszej firmie systematyczne wpływy. Monokultura biznesu opartego jedynie na handlu hurtowym nie sprawdza się. Stereo, z udziałem detalu i turystyki rekreacyjnej daje lepsze efekty.

To dobrze, że PSB "wymusza"…

W historii Budexu jeszcze jeden rok zapisał się bardzo wyraziście. W 2000 r. Janina Siemaszko, Piotr Adamowicz i Janusz Dąbrowski przystąpili do Grupy PSB. Kilka wcześniejszych lat samodzielnego prowadzenia handlu budowlanką przekonało troje wspólników, że jeśli chcą przyspieszyć, muszą połączyć się z nową wielką rynkową siłą. Kalkulowali - PSB to czysty polski kapitał kupiecki. Kodeks Grupy zawiera jasne, czytelne relacje między akcjonariuszami. Te argumenty zdecydowały o akcesie Budexu. Z czasem zorientowali się, że akcjonariusze, którzy szybko i zdecydowanie "wchodzą w tematy" podejmowane przez zarząd Grupy, osiągają dzięki temu wyjątkowo dobre efekty. Budex "wszedł" w Mrówkę - i nie żałuje. Mało tego, planuje otwarcie w 2011 r. kolejnego punktu detalicznego, konkretnie Mini-Mrówki w Kamieniu Pomorskim. - Pomoc Grupy PSB w zakresie profesjonalnego organizowania handlu detalicznego w obiektach klasy DIY jest wszechstronna. Nie chodzi tylko o doradztwo inwestycyjne, zaopatrzenie w towar czy przekazywane darmo know how. Pomoc to także np. wizyty "tajemniczego klienta" w Mrówkach. Uwagi przedstawione przez "tajemniczego klienta", który odwiedził Mrówkę w Gryficach były rzetelne i konstruktywne, omówiliśmy je z załogą firmy na specjalnej odprawie w Posejdonie, wprowadzone w wyniku tego zmiany w organizacji pracy już skutkują, obsługa klientów poprawiła się. - "Wchodzimy" też coraz mocniej w program Kolporter, korzystając z informatycznych rozwiązań zalecanych kupcom PSB. Stawiając określone zagadnienia przed akcjonariuszami, zarząd Grupy niejako narzuca kierunek działań, "wymusza" pewne zachowania. Dobrze, że je wymusza. Na ogół prędzej czy później okazuje się, że warto je było podjąć.

Gramy u siebie

Zawołanie kibiców gier zespołowych "gramy u siebie" wzmacnia także pewność ludzi biznesu. Współwłaściciele Budexu są u siebie. Znają potrzeby lokalnego rynku i możliwości realizacji tych potrzeb. Znamienną ocenę współpracy z Budexem przedstawia Krzysztof Michalczyk, prezes Banku Spółdzielczego w Gryficach. - Ta współpraca ma już swoją dobrą kilkunastoletnią historię. Budex jest firmą solidną. Nasz Bank Spółdzielczy prowadzi rachunek Budexu i udziela Budexowi kredytów. Często Budex poleca nasze usługi inwestorom, czy wykonawcom działającym na Wybrzeżu. Nieraz zdarza się odwrotnie - to my rekomendujemy Budex naszym klientom jako dostawcę materiałów budowlanych. Dodajmy, że Bank Spółdzielczy w Gryficach w rankingu banków spółdzielczych dziennika Rzeczpospolita zajął za 2009 r. drugie miejsce w skali kraju.

Kazimierz Sać, starosta powiatu gryfickiego rekomendację dla Budexu zaczyna od przypomnienia, jak bolesnym problemem w powiecie jest bezrobocie. - W 2005 r., gdy obejmowałem starostwo, sięgało 40%. Obecnie mamy 20% bezrobotnych, co chcielibyśmy obniżyć o połowę. W tej sytuacji każde miejsce pracy jest cenne. Szczególnie cieszą nowe miejsca pracy w budownictwie. Firmy wykonawcze czy obsługujące budownictwo wyznaczają poziom rozwoju powiatu, zwiastują i napędzają koniunkturę w innych działach gospodarki. Pamiętam, że początki Budexu były skromne. Dziś jest silną firmą, najlepszą w powiecie w swojej branży. Tworzy nowe miejsca pracy. Może pochwalić się nowoczesnym i bardzo potrzebnym sklepem Mrówka. Kiedy mam kupić materiały budowlane, czy na wyposażenie mojego mieszkania robię to w Budeksie. Traktują swoich klientów naprawdę rzetelnie. Z miejscami pracy tworzonymi przez Budex to by się zgadzało. Z końcem 2004 r. firma kupca PSB z Gryfic zatrudniała 12 osób. Obecnie jej załoga liczy 45 pracowników, w tym m.in. 16 zatrudnia Mrówka, 6 oddział w Kamieniu Pomorskim, 10 obsługuje Posejdon. O planach, przyszłości swojej firmy współwłaściciele Budexu nie chcą rozmawiać. Na pewno ruszy w 2011 r. Mini-Mrówka w Kamieniu Pomorskim. Może będą też jakieś niespodzianki…
Nie jest niespodzianką aktualna i spodziewana aktywność zawodowa w Budeksie dzieci Janeczki, Janusza i Piotra. Konrad Siemaszko (lat 34) pracuje w firmie od czasu jej założenia, a od powstania oddziału w Kamieniu Pomorskim jest jego kierownikiem. Alicja Dąbrowska (22) kieruje recepcją Posejdona - swobodnie posługuje się niemieckim, co ma szczególne znaczenie, gdyż większość gości przyjeżdża właśnie z Niemiec. Aleksandra Adamowicz (26) wprawdzie trafiła po studiach na AWF w Poznaniu do oświaty, ale jej drugim fakultetem jest rehabilitacja i fizykoterapia - może wykorzysta zdobytą wiedzę w dziedzinie zdrowia i rekreacji…

Przychody Budexu w 2010 r. można wstępnie oszacować na 15 mln zł. Połowę przychodów z handlu materiałami budowlanymi zapewniają firmie wyroby zakupione poprzez centralę PSB.


Mirosław Ziach

Poprzedni

Ryszard Florek – przedsiębiorca roku 2010

Ryszard Florek –  przedsiębiorca roku 2010