Rynek wyrobów drewnopochodnych – rozpoznane trendy i spekulacje związane z kryzysem

luty 2012

Wyroby drewnopochodne stosowane są w budownictwie i wyposażaniu mieszkań oraz wielu różnych obiektów kubaturowych bardzo szeroko. Podłogi laminowane, panele ścienne, listwy wykończeniowe, płyty meblowe, blaty kuchenne, płyty OSB to asortyment bogato reprezentowany w składach budowlanych i marketach DIY. Czy można mówić o trendach wspólnych dla różnych segmentów tak rozległego rynku?

Czym innym są na pewno produkty wyposażenia wnętrz, jak panele podłogowe czy ścienne, czym innym płyty OSB – produkt czysto budowlany, a jeszcze czym innym blaty kuchenne czy płyty meblowe. W przypadku tych ostatnich trendy rozwoju biegną z pewnością w stronę zmniejszenia gęstości płyty, przy zachowaniu jej parametrów fizyko- mechanicznych. Gęstość płyty nie wpływa w żaden sposób na walory estetyczne mebli oraz ich wygląd, a dzięki temu, że meble są lżejsze, łatwiejszy jest ich transport i montaż. Stale aktualne są oczywiście kwestie związanie z designem, przede wszystkim rozwój kolorystyki i struktur płyt. Tutaj trendy idą generalnie w kierunku jak najwierniejszej imitacji drewna.

Podobnie rzecz ma się w przypadku paneli podłogowych. Od lat w naszych produktach staramy się jak najlepiej odzwierciedlić strukturę i charakter drewna, stąd choćby rozwój struktur synchronicznych.

W przypadku płyt OSB, ostatnie tendencje idą w stronę rozwoju płyt budowlanych o podwyższonej klasie odporności na ogień. Tu Kronopol jest niekwestionowanym światowym liderem, a nasza niezapalna płyta Stop Fire podbija szybko wszystkie rynki zachodnioeuropejskie. Kronopol posiada w ofercie także niezapalne płyty wiórowe i MDF, znajdujące zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej. Rozwój tych produktów związany jest bezpośrednio z zaostrzonymi w ostatnich latach przepisami przeciwpożarowymi.

Wraz z wprowadzaniem na rynek nowych wyrobów, działamy na rzecz szerszego otwarcia rynków dla całej gamy produktów z naszej oferty. Najlepszym tego przykładem jest belka dwuteowa Kronopol I-Beam. Uzyskanie Europejskiej Aprobaty Technicznej otwiera przed nami europejskie rynki. Wyroby drewnopochodne powszechnie stosowane w konstrukcjach budowlanych na rynkach Zachodniej Europy, na rynku polskim dopiero się rozwijają.

Wspólnym trendem dla wszystkich rodzajów produktów drewnopochodnych jest natomiast z pewnością coraz większa dbałość o aspekty ekologiczne, a co za tym idzie spełnienie coraz bardziej wyśrubowanych norm środowiskowych. Ale i w tym względzie pozostajemy liderem, spełniając wszystkie obowiązujące przepisy.

Jak na rynek wyrobów drewnopochodnych wpłynie kryzys? Które grupy asortymentowe obecne na tym rynku mogą liczyć na większy popyt, a w jakich podaż prawdopodobnie spadnie? Co mówią prognozy?

Tego oczywiście chyba nikt do końca nie wie. Od dłuższego czasu obserwujemy mniejsze zainteresowanie produktami wyposażenia wnętrz. Tutaj do niedawna trendy zmierzały w stronę produktów droższych, bardziej uszlachetnionych. W czasach kryzysu obserwujemy natomiast coraz większe zainteresowania produktem jak najtańszym, gdzie jakość i walory estetyczne nie odgrywają już takiej roli. Uwzględniając jednak drastyczny wzrost kosztów surowca, coraz trudniej jest takie produkty dostarczać na rynek.

Jeśli w najbliższych latach osłabnie znacznie dynamika budownictwa – oby nie!, na pewno spadnie zapotrzebowanie na płytę OSB, choć dla tego produktu znajdujemy stale nowe zastosowania. Płyty meblowe mają natomiast być może większe szanse na wzrost popytu – ludzie kupować będą przede wszystkim tańsze meble. To wszystko jednak tylko spekulacje, w ostatnich kilkunastu latach widzieliśmy bowiem już różne, czasem bardzo zaskakujące wzrosty i spadki zainteresowania różnymi produktami.

Jaka jest pozycja firmy Kronopol wśród producentów wyrobów drewnopochodnych w Polsce? Jakie są Wasze plany rozwoju?

Myślę, ze pozycja Kronopolu na rynku jest bardzo silna. Naszym atutem jest najszerszy w branży program asortymentowy, bardzo silna i stabilna sieć dystrybucji, nasza stała i przewidywalna polityka sprzedaży, a także jakość i chyba najlepszy w Polsce serwis. Jeśli chodzi o plany rozwojowe to myślimy o dalszym uszlachetnianiu produktów. W dzisiejszych trudnych czasach przeżyć mogą chyba tylko ci, którzy są innowacyjni, a jednocześnie szybko reagują na zmieniające się potrzeby rynku.

Jako Holding Krono poczyniliśmy ostatnio duże inwestycje na Ukrainie. We wrześniu 2011 r. rozpoczęliśmy produkcję płyty OSB w naszym zakładzie we Lwowie, kupiliśmy także duży ciąg Conti Roll do produkcji płyt wiórowych, który instalować będziemy w Charkowie.

W Polsce, ze względu na astronomicznie wysokie ceny drewna, dalsze duże inwestycje nie mają, niestety, sensu.

Jak Kronopol postrzega miejsce PSB na rynku sprzedaży wyrobów drewnopochodnych w Polsce?

Grupa Polskie Składy Budowlane należy na pewno do ścisłej czołówki firm zajmujących się materiałami budowlanymi, w tym drewnopochodnymi w Polsce. Waszym ogromnym atutem jest bardzo szeroka sieć sprzedaży. Trafnym pomysłem było też niewątpliwie wprowadzenie na rynek Mrówek. To pozwala z pewnością jeszcze bardziej poszerzyć grono klientów PSB. Zawsze twierdzimy, ze sukces przedsiębiorstwa zależy głównie od tego jak funkcjonuje jego głowa.

Z tego względu PSB może być chyba o swoją przyszłość spokojne.

Notował Mirosław Ziach

Poprzedni

Oświadczenie o uznaniu długu - prosty sposób na szybsze i tańsze postępowanie sądowe

Oświadczenie o uznaniu długu - prosty sposób na szybsze i tańsze postępowanie sądowe