BASF: Systemy glazurnicze BASF i PCI - gwarancja pięknej i trwałej okładziny ceramicznej

kwiecień 2011

BASF Polska Dział Chemii Budowlanej oferuje bardzo szeroką gamę produktów i systemów glazurniczych. Część oferty stanowią produkty renomowanej niemieckiej marki PCI, a coraz bardziej znaczącym uzupełnieniem są produkowane w Polsce produkty pod marką BASF. Co najważniejsze – systemy glazurnicze BASF i PCI to najwyższa jakość… nie tylko dla profesjonalistów.

Oferta BASF i PCI – ogólnie
PCI Augsburg to firma z 50-letnią tradycją działająca na wielu rynkach europejskich i będąca symbolem najwyższej jakości w zakresie systemów do wyklejania glazury. W Polsce oferta PCI to nie tylko systemy glazurnicze, ale także hydroizolacje, uszczelnienia, systemy tarasowe, balkonowe, basenowe oraz produkty i systemy do naprawy betonów. Od 2009 r. w nowym zakładzie produkcyjnym BASF w Śremie k/Poznania wytwarzane są produkty pod marką koncernu BASF, stanowiące doskonałe uzupełnienie oferty PCI i łączące najwyższą jakość z większą dostępnością i łatwością zastosowania. Wspólna oferta BASF i PCI to nowość w Grupie PSB i niezwykle bogata propozycja dla każdego planującego remont czy budowę.
W tym artykule skupimy się na systemach glazurniczych BASF i PCI dedykowanych do pomieszczeń mokrych. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie BASF Polska.

1. Gruntowanie
PERIPRIM – podstawowy środek gruntujący do podłoży mineralnych.
Jest idealnym rozwiązaniem na chłonne podłoża. Jest wodorozcieńczalny (1:1) i nadaje się do gruntowania chłonnych podłoży mineralnych, takich jak: beton, beton komórkowy, jastrychy i posadzki cementowe, tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, płyty gipsowo-kartonowe. PERIPRIM wnika w głąb, wzmacniając podłoże, wyrównując jego chłonność oraz poprawiając przyczepność mas szpachlowych i samopoziomujących, zapraw, jastrychów, klejów do płytek ceramicznych. Do stosowania wewnątrz i na zewnątrz zarówno do ścian, jak i do posadzek. Co ważne, PERIPRIM nadaje się do gruntowania podłoży wapiennych po minimum 7 dniach, a tradycyjnych podłoży cementowych po 28 dniach. 
PCI GISOGRUND – doskonały grunt na wszelkie podłoża. Środek gruntujący o właściwościach ochronnych, zwiększający przyczepność do ścian i posadzek, gwarantujący przeciwwilgociowe wzmocnienie i gruntowanie tynków gipsowych, dyli gipsowych, płyt g-k, płyt gipsowych zbrojonych włóknem, betonu komórkowego, betonu, asfaltu, tynków i muru, jako przygotowanie do układania płytek i tapetowania. Nadaje się również do gruntowania posadzek betonowych, jastrychów cementowych, z asfaltu lanego oraz anhydrytowych, jak również płyt budowlanych. PCI GISOGRUND może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz budynku, na posadzki i ściany.
2. Wyrównywanie podłoża
PERICEM FLUID SPECIAL – wylewka do zadań specjalnych. Dzięki PERICEM FLUID SPECIAL można wyrównać podłoża cementowe, jastrychy anhydrytowe oraz powierzchnie z asfaltu lanego w zakresie grubości warstw od 0,5 do 15 mm. Produkt nadaje się do posadzek, przed położeniem cienkowarstwowych powłok syntetycznych (rozcieńczanych wodą). PERICEM FLUID SPECIAL nadaje się do pompowania, jest łatwo rozpływny i samopoziomujący. Co ważne – jest to masa szybkoutwardzalna – możliwość wchodzenia po 3–5 godzinach!]
PCI UNIVERSAL-SPACHTELMASSE 32 – uniwersalna rozpływna masa szpachlowa. Produkt ten jest polecany do niwelacji podłoży chłonnych i niechłonnych przed wyklejaniem okładzin tekstylnych oraz parkietu i laminatu. Jest to uniwersalna, rozpływna masa szpachlowa, doskonała na ogrzewanie podłogowe, zalecana do grubości warstwy od 0,5 do 15 mm. Podobnie jak PERICEM FLUID SPECJAL, po zastosowaniu tej masy możliwość wchodzenia jest już po ok. 3 godzinach (zakres stosowania: posadzki, wewnątrz).
3. Uszczelnienie
PCI LASTOGUM – wodoszczelna ochrona.
Ta wodoszczelna, elastyczna, warstwa ochronna pod okładziny ceramiczne stanowi płynne uszczelnienie powierzchniowe nanoszone wałkiem, pędzlem lub szpachlą. Jest doskonałym rozwiązaniem do mokrych pomieszczeń z wodą nie napierającą w budownictwie mieszkaniowym, np. do łazienek, natrysków, kuchni itp. PCI LASTOGUM występuje w formie gotowej do użycia (zakres stosowania: wewnątrz budynku, posadzki, ściany).
4. Wyklejanie okładzin ceramicznych 
PERICOL EXTRA – extra klej do gresu.
To uelastyczniony klej, który jest idealnym rozwiązaniem do wyklejania gresu. Przy pomocy PERICOL EXTRA, można wyklejać gres w zakresie grubości warstwy od 1 do 5 mm. na betonie, tynkach cementowych, wapienno- cementowych i gipsowych, płytach gipsowo- kartonowych, gipsowych zbrojonych włóknem, jastrychach cementowych oraz anhydrytowych.
PERICOL FLEX – elastyczny i wszechstronny. Kiedy chcemy wykleić okładzinę ceramiczną na trudnym wymagającym podłożu, na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, albo narażonej na duże obciążenie i trudne warunki – trzeba postawić na doskonały klej elastyczny. Gwarancję jakości BASF posiada nowość – PERICOL FLEX, czyli elastyczna zaprawa klejąca do wszelkich rodzajów płytek i na wszystkie podłoża. PERICOL FLEX to klej, dla którego podłoże nie ma praktycznie znaczenia. Jest doskonałym rozwiązaniem na balkony, tarasy, na schody, a także do płytek wielkoformatowych, czy wyklejanych na ogrzewanie podłogowe.
PCI NANOLIGHT – nanotechnologiczna jakość w wyklejaniu glazury. Uniwersalna elastyczna zaprawa klejąca do układania wszelkich okładzin ceramicznych na podłożach cementowych, betonie komórkowym, jastrychach anhydrytowych, podłożach gipsowych, PVC, ceramice, metalu, drewnianych płytach wiórowych i uszczelnieniach PCI związanych z podłożem. PCI NANOLIGHT służy do wyrównywania i napraw nierównych powierzchni ściennych i posadzkowych przed ułożeniem płytek i płyt, nadaje się do tarasów, basenów pływackich oraz powierzchni przemysłowych. Co warto pokreślić, ma on niezwykle wysoką wydajność i nadaje się do grubości warstwy kleju od 1 do 15 mm (zakres stosowania: wewnątrz i na zewnątrz budynku, posadzki i ściany). PCI NANOLIGHT to lider w sprzedaży klejów do glazury na rynku niemieckim!
5. Spoinowanie fug 
PCI GEOFUG – fuga geopolimerowa, która sama się czyści!
Absolutna światowa nowość i nowatorska technologia geopolimerowa. PCI Geofug nie jest tradycyjną fugą cementową, ale jej głównymi składnikami są właśnie geopolimery. Ceramiczna fuga PCI Geofug łączy się z płytkami, tworząc homogeniczną, wyjątkowo odporną powierzchnię. PCI Geofug dzięki wyjątkowym właściwościom hydrofilowym i efektowi peciclean® minimalizuje nakład pracy związany z czyszczeniem i sprawia, że fuga jest szczególnie odporna na oleje, tłuszcze i zabrudzenia. W przeciwieństwie do powierzchni hydrofobowych woda nie jest odpierana, lecz tworzy cienką warstwę na fudze. Brud nie może się osadzić, ponieważ zostaje podmyty i łatwo go usunąć. Woda rozcieńcza rozpuszczalne związki zanieczyszczeń i ułatwia spłukanie z powierzchni fugi, uniemożliwiając zanieczyszczeniom wniknięcie w głąb spoiny. Dzięki efektowi peciclean® powierzchnia fug pozostaje długotrwale higieniczna i czysta… a my mamy więcej czasu dla siebie. Co ciekawe, PCI Geofug jest odporna nawet na działanie detergentów zawierających kwasy. Można ją stosować zarówno w obszarach prywatnych, jak i przemysłowych narażonych na temperaturę nawet do 500 stopni C. Zaawansowana technologia pozwala przy użyciu PCI Geofug wypełniać spoiny na takich powierzchniach jak: płytki fajansowe, kamionka, gres, klinkierowe płytki podłogowe. Słowem – nowoczesna, samoczyszcząca i absolutnie unikalna nowa PCI Geofug!
PCI NANOFUG – fuga cementowa dla każdego. To uniwersalna, uelastyczniona zaprawa cementowa do spoinowania wszystkich rodzajów okładzin ceramicznych oraz wszystkich szerokości spoin. Fuga ta jest szczególnie polecana do pomieszczeń mokrych, na balkonach i tarasach, w obiektach publicznych, przemysłowych, handlowych i wystawienniczych. Może być również stosowana na ogrzewaniu podłogowym i w obiektach narażonych na duże wahania temperatury. Ważną zaletą jest gama kolorystyczna (30 barw).

Ekspert BASF radzi:
Wyklejanie okładzin w pomieszczeniach mokrych wymaga doboru odpowiedniego systemu materiałów w zależności od klasy obciążeń wodą/wilgocią. Z założenia powinno się używać do wyklejania okładzin w pomieszczeniach mokrych elastycznych klejów cementowych. Najbardziej istotnym produktem w systemach wyklejania okładzin w pomieszczeniach mokrych jest powierzchniowa izolacja podpłytowa, która powinna być dobierana w zależności od spodziewanych obciążeń wodą lub chemikaliami wykazującymi określoną agresywność. Odpowiednio dobrana izolacja podpłytowa poza wodoszczelnością powinna gwarantować możliwość kompensowania naprężeń podłoża i przenoszenia drobnych zarysowań, a w przypadku dużych obciążeń chemicznych wykazywać odpowiednią chemoodporność. Najczęściej stosowanym materiałem do wykonywania alternatywnych uszczelnień podpłytowych wewnątrz budynków, w przypadku doraźnych i lekkich obciążeń jest „płynna folia” – modyfikowana dyspersja akrylowa. Sprawdza się ona jako uszczelnienie w prywatnych łazienkach i obszarach o mniejszym obciążeniu wodą lub wilgocią. Natomiast elastyczne szlamy cementowe stosuje się w przypadku dużych i długotrwałych obciążeń wodą/wilgocią. Chemoodporne uszczelnienia podpłytowe na bazie żywic reaktywnych znajdują zastosowanie w obiektach przemysłowych bardzo mocno obciążonych chemicznie. Ich dodatkowym zadaniem jest ochrona wód gruntowych przed przedostaniem się substancji niebezpiecznych.
Stosując systemowe rozwiązania przy wyklejaniu okładzin w pomieszczeniach mokrych nie należy pominąć prawidłowego wypełnienia ewentualnej przestrzeni wokół przejść rurowych w posadzkach i stropach przed wykonywaniem izolacji podpłytowej. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest wypełnienie przestrzeni wokół przejść rurowych odpowiednią mieszanką żywiczną. W przypadku dużych obciążeń chemicznych spotykanych w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej (kuchnie przemysłowe, laboratoria, pomieszczenia produkcyjne), okładziny ceramiczne należy zafugować zaprawą do spoinowania na bazie żywicy epoksydowej. W pozostałych przypadkach skutecznie sprawdzają się w pomieszczeniach mokrych uelastycznione i hydrofobowe zaprawy do spoinowania na bazie cementu.
Firma BASF wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku oferuje szeroką, precyzyjnie dopracowaną ofertę materiałów, za pomocą której skutecznie można wyklejać wszystkie okładziny ceramiczne i kamień naturalny, a także przez długie lata cieszyć oko pięknymi i trwałymi efektami prac glazurniczych.

Poprzedni

Nowa, doskonała fuga epoksydowa Sopro TOPAS

Nowa, doskonała fuga epoksydowa Sopro TOPAS
Następny
H+H: Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego H+H

H+H: Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego H+H