Malowanie, impregnacja i tapetowanie - Farby strukturalne i szablony dekoracyjne

kwiecień 2012

Na rynku materiałów wykończeniowych istnieje ogromna ilość produktów, dzięki którym każdy może zaaranżować swoje wnętrze bardzo indywidualnie. Do najbardziej efektownych, zarazem bardzo prostych w użyciu, należą farby strukturalne. Są to wodorozcieńczalne farby akrylowe, które zawierają w swoim składzie specjalne dodatki, umożliwiające tworzenie na ścianach struktur raufazy, baranka, piasku pustyni, a także nowej struktury określanej mianem toccare, będącej najdelikatniejszą formą dekoracji ścian. Na rynku dostępny jest już nowy rodzaj farby strukturalnej – decco pearl stanowiącej połączenie transparentnej bazy nadającej powierzchni delikatny kolor oraz specjalnych, szklanych perełek. Farba ta odbijając światło tworzy dynamiczne, trójwymiarowe efekty dekoracyjne. Wszystkie te produkty przeznaczone są do stosowania na podłoża z płyt gipsowo-kartonowych, wiórowych, betonu, tynku cementowego lub wapienno-cementowego, a także podłoża z gipsu.

Zalety farb strukturalnych

Farby strukturalne dają więc ogromne możliwości aranżacji wnętrz i są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych farb, a także past oraz tynków dekoracyjnych. Zdecydowanie największymi ich zaletami jest bardzo dobre krycie oraz możliwość stosowania na podłożach chropowatych z drobnymi nierównościami i pęknięciami. Umożliwia to wykonanie względnie szybkich remontów wnętrz bez stosowania pracochłonnych i kosztownych metod wykończeniowych, takich jak wyrównywanie, szpachlowanie, a także przecieranie powierzchni. Struktury tworzone przy użyciu tych farb są o wiele prostsze do otrzymania, jednocześnie w większości przypadków do wykonania dekoracji wystarczy tylko wałek.

Malowanie farbami strukturalnymi

Oczywiście każdą powierzchnię przeznaczoną do malowania należy wcześniej przygotować. Podłoże przeznaczone do dekoracji powinno być czyste, suche, odtłuszczone, stabilne, ubytki tynku należy zaszpachlować. W celu umocnienia podłoża należy je zagruntować emulsją gruntującą.
Do malowania farbami strukturalnymi z reguły nie potrzeba żadnych specjalnych narzędzi. W większości przypadków wystarczy wałek malarski o krótkiej lub średniej długości włosia. Farby te należy nakładać wałkiem od dołu do góry, równomiernie rozprowadzając warstwę, a ostatnie pociągnięcia wykonując w jednym kierunku. Malując kolejne fragmenty powierzchni trzeba uważać, aby ich łączenie odbywało się „na mokro”. W trakcie pracy należy również pamiętać o przemieszaniu farby od czasu do czasu. Farby strukturalne nanosi się na ścianę w ilości dwóch warstw, drugą po wyschnięciu pierwszej. Ważną sprawą jest również odpowiednie osłonięcie i zabezpieczenie powierzchni nie malowanych oraz podłogi.
Jeszcze ciekawsze oryginalne wzory tworzą struktury toccare oraz decco pearl. Dzięki użyciu narzędzi takich jak pędzel, szpachelka czy szczotka, a także różnym metodom nanoszenia i kształtowania mokrej jeszcze powłoki można tworzyć wyjątkowe struktury, nadając ścianom nowy wyrafinowany charakter. Dodatkowo aby uzyskać grubszą fakturę, farbę należy nanieść w większej ilości, natomiast dla mocniejszego zaakcentowania efektu końcowego należy nanieść drugą warstwę.

Kolejnym ciekawym produktem są szablony dekoracyjne umożliwiające wykonanie prostej, szybkiej, a co najważniejsze efektownej dekoracji, zmieniającej wygląd pomieszczenia. Na rynku można znaleźć szablony w rozmiarach 4xxl, 2xxl, xxl, border oraz mini. Wykonane są one z tworzywa sztucznego, dzięki czemu mogą być wielokrotnie wykorzystywane. Zastosowanie szablonów z użyciem nie tylko farb, ale także past strukturalnych, tynków dekoracyjnych czy werniksów daje nieograniczone możliwości kreowania powierzchni i pozwala uzyskać na ścianie nowe interesujące efekty.

Zalety szablonów dekoracyjnych

Największą zaletą szablonów dekoracyjnych jest łatwość ich użycia. W najprostszym przypadku wystarczy odbić je przy użyciu farby. Jednak ciekawszym rozwiązaniem jest użycie past lub tynków strukturalnych, dzięki czemu na ścianie uzyskamy dodatkowo efekt płaskorzeźby. Można także wzbogacić ten efekt stosując na przykład dwie pasty o różnych kolorach. W sklepach dostępne są również specjalne farby do szablonów z aplikatorem, który znacznie ułatwia wykonywanie dekoracji. Kolejną ważną zaletą jest możliwość wielokrotnego użycia szablonów. Oprócz tego szablony, w zależności od wzoru, posiadają specjalny znacznik, który umożliwia ich dopasowanie przy wielokrotnym nakładaniu. Pozwala to na uzyskanie interesującego efektu oraz dekorację całej lub kilku ścian.

Sposób użycia szablonów dekoracyjnych Do wykonania dekoracji z użyciem szablonów dekoracyjnych wystarczą podstawowe narzędzia takie jak pędzel lub gąbka oraz taśma klejąca (papierowa). W zależność od wzoru przydatna może być również poziomica.
Powierzchnia przeznaczona do dekoracji powinna być czysta, sucha i odtłuszczona. Czysty szablon należy przykleić taśmą tak, aby wszystkie boki przylegały do powierzchni. Następnie nanieść niewielką ilość farby na pędzel lub gąbkę i ostrożnie nanosić farbę w kierunku od środka szablonu do brzegów. Należy przy tym uważać, aby farba nie dostała się pod szablon. Dla ułatwienia można zaopatrzyć się w specjalną farbę do szablonów posiadającą specjalny aplikator, co znacznie ułatwi wykonanie dekoracji.
Po nałożeniu farby przytrzymując szablon należy oderwać taśmę papierową, delikatnie – nie uszkadzając wzoru – zdjąć szablon i pozostawić do wyschnięcia. W przypadku używania past lub tynków strukturalnych można je wcześniej zabarwić w masie lub też zabarwić po wyschnięciu wzoru przykładając ponownie szablon i nanosząc kolor. Oczywiście można eksperymentować ze sposobem nakładania, kolorem oraz grubością past dla uzyskania oczekiwanego efektu.

Zdjęcia: Unicell Poland

Poprzedni

Malowanie, impregnacja i tapetowanie - Sposoby na szybkie i łatwe malowanie

Malowanie, impregnacja i tapetowanie - Sposoby na szybkie i łatwe malowanie
Następny
Malowanie, impregnacja i tapetowanie - Impregnacja drewna

Malowanie, impregnacja i tapetowanie - Impregnacja drewna