Malowanie, impregnacja i tapetowanie - Narzędzia do malowania

kwiecień 2012

Konieczność wykończenia mieszkania czy remontu zmusza do korzystania z odpowiednich narzędzi. Musimy dysponować takimi narzędziami gdy mamy do czynienia ze ścianami pokrytymi wyłącznie tynkami, jak i wtedy, gdy trzeba z nich usuwać stare tapety.

Odpowiednie narzędzia niezbędne są na każdym etapie prac związanych z malowaniem czy tapetowaniem.

Przygotowanie podłoża

Nawet jeśli ściany są wstępnie przygotowane do malowania trzeba pamiętać, że przed wykonaniem jakichkolwiek prac na świeżych tynkach musimy poczekać na całkowite ich wyschnięcie.

Jeśli na powierzchni ściany występują niewielkie ubytki lub rysy,powinniśmy je zaszpachlować i wyszlifować.

Przed samym szpachlowaniem rysę należy pokryć samoprzylepną siatką z włókna szklanego lub specjalną taśmą wzmacniającą.


Do wykonania pierwszej czynności mamy ogromny wybór szpachli. Są one dostępne w wersji z rączką plastikową lub drewnianą, w różnych szerokościach dostosowanych do wielkości i rodzaju ubytków.


Do szlifowania drobnych nierówności na powierzchni można wykorzystać papiery ścierne.


Do oczyszczenia powierzchni ścian z resztek tapet, farb czy klejów używamy specjalistycznych akcesoriów tynkarsko-murarskich. Pomocne tu będą szczególnie takie narzędzia jak skrobaki do tapet i farb czy różnego rodzaju szpachle.

Do wyrównywania powierzchni warto użyć papierów ściernych osadzonych na pacach lub klockach – stosowanie takich rozwiązań zdecydowanie przyspiesza uzyskanie gładkiej struktury ściany. Podczas wykonywania tego typu czynności powinniśmy używać rękawic roboczych a także chronić twarz przed odpryskującą farbą i pyłami zakładając maski ochronne.

Gruntowne malowanie

Przed przystąpieniem do pokrycia ściany farbą należy oczyścić ją z pyłów i kurzu przy pomocy szczotki, a następnie zagruntować. Gruntowanie pozwala ustabilizować podłoże, zmniejszyć chłonność murów i poprawić przyczepność farby do podkładu. Czynność tę możemy wykonać przy użyciu szerokiego pędzla ławkowca lub wałkiem. Dopiero po wyschnięciu gruntu możemy przystąpić do kolejnego etapu pracy, jakim jest malowanie sufitów i ścian. Malowanie walcami malarskimi jest najczęściej stosowaną techniką na dużych powierzchniach płaskich, takich jak ściany czy sufity. Taka praca jest szybsza i daje lepszy efekt niż malowanie pędzlem.

Bogata oferta pozwala dobrać odpowiednie narzędzie do konkretnego rodzaju farby i określonej struktury malowanej powierzchni. Pamiętajmy, że powierzchnia ma wpływ na sposób postrzegania barw. Jeśli ściana jest gładka to kolory będą się wydawały jaśniejsze, jeśli chropowata będziemy je postrzegali jako mniej intensywne i ciemniejsze. Do ścian gładkich polecane są wałki z krótkim runem, 4–13 mm. Jeśli mamy do czynienia ze ścianami chropowatymi, użyjmy wałków z dłuższym runem tj. 13–22 mm. Ściany bardzo porowate, szczególnie fasady pomalujemy wałkiem o wysokości runa powyżej 22 mm z dodatkowym wyściełaniem.

Malowanie miejsc trudnodostępnych, takich jak narożniki czy sufity, ułatwią nam między innymi rolki do narożników oraz rolki z kijami teleskopowymi. W wielu przypadkach, nieodzownym może się okazać pędzel. Jeśli wybór walca malarskiego ze względu na rodzaj farby i podłoża daje nam pewność osiągnięcia zadowalającego efektu, to w przypadku pędzla sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Niskiej jakości pędzel nawet w ręku profesjonalnego malarza da przeciętny wynik. Warto zainwestować pieniądze w dobry pędzel i uzyskać świetny efekt oszczędzając swój czas i wiele nerwów. Smugi, zmora malujących pędzlem, bardziej widoczne są w przypadku farb z połyskiem niż matowych. Ślady po pędzlu tworzą mikroprofile, od których nierównomiernie odbija się światło. Kupując pędzel zwróćmy uwagę czy włosie nie wypada i ma długość przynajmniej 5 cm. Na końcach krótsze włosie jest twardsze, przez co powstaje niepożądany efekt smug. Bardzo ważnym jest też dobór farby. Farba bardzo gęsta lub szybko schnąca sprzyja powstawaniu niechcianej faktury. Pobierając farbę zanurzamy około 1/3 włosia i delikatnie usuwamy jej nadmiar o brzeg wiadra lub kuwety. Malujemy zdecydowanymi ruchami, przy wykończeniu nanosimy delikatnie.

Jeśli chcemy ścianę wykończyć bardziej nietypowo zastosujmy wałki, których runo zostało zastąpione innym materiałem (skóra, folia itp.). Dużą popularnością zaczynają cieszyć się wszelkiego rodzaju szablony i stemple. Inną metodą ozdabiania ścian są naklejki welurowe. To naprawdę doskonały i prosty sposób na niekonwencjonalne ozdobienie wnętrza. Wyżej wymienione sposoby nie dadzą nam jednak struktury trójwymiarowej. Efekty imitujące freski, płótno, skórę czy blachę dają tynki strukturalne. Jeśli nie mamy doświadczenia w takich pracach dobrze ją zlecić zawodowcom, którzy – dobierając odpowiednie narzędzia (pace do stiuk, specjalne pędzle, wałki strukturalne) – uczynią wnętrze prawdziwie oryginalnym.

Szczegółowe wykończenie

Podczas remontu należy zachować dbałość o takie szczegóły jak wygląd grzejników, ram okiennych czy rur. Prace mające na celu odświeżenie np. wielokrotnie malowanych kaloryferów przebiegną sprawnie z wykorzystaniem odpowiednio dobranych narzędzi malarskich. Do pomalowania ścian lub sufitów w okolicach ram okiennych i drzwiowych polecane są wąskie wałki do pasków. Ich wyjątkowa funkcjonalność wiąże się z zastosowaniem specjalnych nakładek znajdujących się tuż przy rolce, które chronią ramy okienne przed przypadkowym zamalowaniem – dzięki temu unikniemy konieczności stosowania taśm zabezpieczających. Równomierne rozłożenie farby na grzejnikach i rurach gwarantuje użycie cienkiego wałka do malowania rur. Osadzona na długiej rączce rolka pozwala dotrzeć nawet do wyjątkowo niewygodnych do pomalowania miejsc.

„Niezbędnik” remontowy

Przygotowując się do remontu powinniśmy pamiętać o taśmie i folii ochronnej na meble, listwy itp. Podłogę możemy chronić za pomocą grubej folii lub tektury malarskiej czy filcu. Argumentem przemawiającym za tekturą lub filcem, zwłaszcza gdy podłoga jest wykonana ze szlachetnych surowców, jest ich właściwość tłumieniauderzeń. Ramy okienne, drzwiowe zabezpieczamy taśmą malarską. Taśmy też wykorzystujemy do odcinania kolorów (ściana-sufit, dwa kolory na jednej ścianie). Warto też pamiętać o workach budowlanych niezbędnych do wynoszenia ciężkich i ostrych odpadów remontowych.
Kto korzysta z walca malarskiego lub pędzla musi dysponować kuwetą, kratką malarską czy wiadrem. Dużą pomocą przy malowaniu wysokich pomieszczeń i sufitów jest kij teleskopowy. Do malowania narożników służą specjalne rolki.

Zdjęcia: Kaem

Poprzedni

Malowanie, impregnacja i tapetowanie - Impregnacja drewna

Malowanie, impregnacja i tapetowanie - Impregnacja drewna
Następny
Malowanie, impregnacja i tapetowanie - Tapetowanie

Malowanie, impregnacja i tapetowanie - Tapetowanie