Aktualne wydanie: nr 3(69)/2012

Aktualne wydanie: nr 3(69)/2012 pobierz pdf

Aktualne wydanie: nr 3(69)/2012

Biję się w piersi. Od ponad 5 lat wiemy, że będziemy gospodarzami Euro 2012, a Głos PSB ani się o tym zająknął. Wstyd!
Zapatrzeni w rynek budowlany, żyjący życiem składów z materiałami niezbędnymi do wznoszenia i remontów domów oraz handlowymi dokonaniami sklepów PSB-Mrówka i PSB-Profi nie dostrzegamy tego, co dostarcza milionom Polaków i dziesiątkom, a może nawet setkom milionów Europejczyków niezwykłych emocji. Tymczasem wielu klientów, partnerów naszej Grupy, pracowników i właścicieli firm kupieckich z szyldem PSB też kibicuje. Oczywiście, kibicuje biało- -czerwonym!
Czy jestem kibicem? Raczej telewizyjnym, niż stadionowym. Na tyle jednak zaangażowanym, że np. potrafię przełożyć pisanie felietonu na „po meczu”, a ostatnio – po Wielkim teście piłkarskim. Biało-czerwoni, który obejrzałem w TVP 1. Startujących podzielono wg kategorii: kobiety – mężczyźni (lepiej odpowiadali na pytania panowie), artyści – sportowcy – dziennikarze – politycy (wygrali politycy) oraz optymiści – pesymiści (tu padł remis). Ten ostatni wynik wart jest komentarza. Oto w początkowych turach trafniejszych odpowiedzi udzielali pesymiści. W końcówce jednak optymiści wyrównali. Jak by wypadła dogrywka? Trener wszechczasów Kazimierz Górski mawiał: „Piłka to prosta gra. Można wygrać, można przegrać, można także zremisować”. Czy remis jest bardziej sukcesem, czy porażką? Zależy z kim się gra. Wracając do niezapomnianego pana Kazimierza przypomnijmy, że „Tak się gra, jak przeciwnik pozwala”. Na co pozwolą przeciwnicy biało-czerwonym na Euro 2012? Zwycięstwa będą przy naszych piłkarzach, czy porażki, a może remisy? Każdy kto kocha piłkę chce, żeby nasi zwyciężali. Ale nawet jak kogoś rozgrywki Euro nie wciągną, powinien trzymać kciuki za biało-czerwonych, bo z ich wygranych łatwiej będzie czerpać optymizm, nie tylko sportowy.
Branży budowlanej optymizm bardzo by się przydał. Ostatnio, niestety zaczynają przeważać złe nastroje. Bankrutuje coraz więcej wykonawców. Producenci, a jeszcze częściej kupcy narzekają na pogarszającą się rentowność. Co jest tego przyczyną? Na pewno kryzys, ale przede wszystkim nadmierne eksponowanie złych, kryzysowych wieści w mediach. Od samego słuchania i czytania o rosnącym zadłużeniu i upadłościach (tych, które już miały miejsce i zapowiadanych) robi się niedobrze. Inwestorzy dłużej oglądają każdą złotówkę, którą zamierzali wydać na budowę czy remont.
Ale to co jawi się Polakowi kryzysem, Hiszpan, Portugalczyk, Irlandczyk, Węgier, Włoch, często także Francuz postrzega jako obiecującą perspektywę.W oczach większości Europejczyków polski rynek budowlany jest oazą stabilności. Oceniają, że warto w Polsce być i handlować. W każdym meczu determinacja przeciwnych drużyn może łatwo prowadzić do zaostrzenia gry. Zdeterminowani na Euro będą wszyscy piłkarze, nie tylko Polacy. Przy ostrej grze w piłkę zdarzają się faule. Na rynku budowlanym w Polsce również gra staje się bardziej ostra. Czy to w piłce, czy w biznesie fauli nie da się całkowicie uniknąć. Ale im lepiej przygotowana ekipa, tym mniej zawodników doznaje poważnych urazów.
Nie tylko inwestorzy i wykonawcy budowlani budują. Także piłkarze budują swoją formę, konstruują przemyślane akcje. Każdy trening to przecież swoista inwestycja w umiejętności i sprawność w kolejnych meczach.
Mecz rozgrywany na rynku materiałów budowlanych w Polsce trwa bez przerwy. W Głosie PSB znajdziecie Państwo niejeden artykuł, fotoreportaż czy informację poświadczające, że nasi kupcy i partnerzy inwestują z myślą o klientach. Budują i modernizują sklepy PSB-Mrówka i PSB-Profi. Doskonalą na szkoleniach kupieckie kwalifikacje. Nasi optymiści atakują. Prosimy – kibicujcie PSB!

podpis autora

Temat numeru

Technologie i produkty

Prawnik radzi

Rozmowa Głosu PSB

ATLAS STAWIA NA FACHOWCÓW

- Na rynek chemii budowlanej składa się wiele grup produktowych, Atlas w swojej ofercie wyróżnia niemal 20. Na jakie

- Na rynek chemii budowlanej składa się wiele grup produktowych, Atlas w swojej ofercie wyróżnia niemal 20. Na jakie

Opinie wykonawców

ELMAS – murowany sukces budowlany!!!

Przed końcem dekady lat 80-tych nic, albo prawie nic nie zapowiadało, że na długie lata, a zapewne na stałe zwiążą się

Przed końcem dekady lat 80-tych nic, albo prawie nic nie zapowiadało, że na długie lata, a zapewne na stałe zwiążą się

Analizy rynku

Reklamy

Poprzednie wydania