Jakie grzejniki zachowują optymalną estetykę i wydajność?

sierpień 2017

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzejników, jednak najpopularniejsze są grzejniki stalowe panelowe, pozwalające zachować optymalny kompromis między estetyką a wydajnością konstrukcji. Pozwalają szybko ogrzać pomieszczenie i są dostępne w zróżnicowanych wymiarach.

CARADON - grzejniki

Grzejnik, który nie tylko grzeje, ale jest także estetycznym dodatkiem to wymóg udanej aranżacji wnętrz w domach jednorodzinnych. Różnorodność rozmiarów i kolorów powoduje, że podczas projektowania instalacji grzewczej nie musimy rezygnować z jej oryginalnego wyglądu.
Grzejniki panelowe dostępne są zarówno w klasycznej wersji z bocznym zasilaniem – stosowane najczęściej przy modernizacjach instalacji, jak i w wersjach zasilanych od dołu. To drugie rozwiązanie jest najczęściej stosowane przy nowych instalacjach, w których rury zasilania i powrotu prowadzone są w podłodze, a następnie w ścianie pod grzejnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu podłączenie grzejnika do instalacji jest prawie niewidoczne i owocuje bardzo estetycznym wyglądem.
Na tle klasycznych modeli boczno- lub dolnozasilanych wyróżnia się grzejniki z gładkim przednim panelem dekoracyjnym. Ciekawe wzornictwo i nietypowa forma spowodują, że będą one nietuzinkowym elementem dekoracji w każdym domu.
Uzupełnieniem modeli z gładkim panelem są grzejniki pionowe doskonale wpasowujące się do pomieszczeń o dużych przeszkleniach, w których pozostaje bardzo niewiele miejsca na umieszczenie grzejników.
Dzięki optymalnym proporcjom ogrzewania promiennikowego i konwekcyjnego grzejniki stalowe panelowe zapewniają komfortowy rozkład temperatur w pomieszczeniach.
Co ważne, mogą współpracować z wszystkimi systemami instalacji zarówno tymi tradycyjnymi stalowymi jak i miedzianymi czy też wielowarstwowymi.

CARADON - grzejniki

MONTAŻ GRZEJNIKA PANELOWEGO ZASILANEGO OD DOŁU
+
Przystępując do prac montażowych, należy zwrócić uwagę aby nie uszkodzić, zadrapać grzejnika. Dlatego miejsce montażu najlepiej zabezpieczyć kawałkiem wykładziny lub tektury.
+ Grzejniki opakowane są w folię zabezpieczającą. Prace montażowe należy wykonywać bez ściągania całej folii, a jedynie w miejscach koniecznych do instalacji. Nacinamy folię i wyjmujemy ze środka grzejnika woreczek z akcesoriami montażowymi i zawieszenia.
+ Grzejniki dolnozasilane wyposażone są w zawieszenia typu Monclack, natomiast grzejniki z gładkim dekoracyjnym panelem przednim wyposażone są w zawieszenie listwowe typu L konsole, umożliwiające montaż grzejnika w dwóch odległościach od ściany.
+ Do podłączenia grzejnika potrzebny jest blok zaworowy – moduł łączący rurki z grzejnikiem i wyposażony w zaworki umożliwiające odcięcie dopływu wody. W skład modułu wchodzą nyple, które wkręcamy do grzejnika.
+ Grzejniki dolnozasilane mają podłączenie standardowo z prawej strony grzejnika. Prawe, bliższe krawędzi grzejnika podłączenie jest w odległości 28 mm od bocznej krawędzi grzejnika i jest „powrotem”. Lewe (wewnętrzne) podłączenie dla „zasilania” jest w odległości 50 mm od podłączenia „powrotu”.

CARADON - grzejniki

+ Przykręcamy blok zaworowy do grzejnika, nakręcając śrubunki na nyple wkręcone w grzejnik, złączki na rury są skierowane do tyłu grzejnika.
+ Listwy montażowe przykładamy do grzejnika i odmierzamy ich rozstaw.
+ Rozmieszczenie mocowań z wymiarami pokazane są na schematach w dokumentacji technicznej.
+ Przykładamy zawieszenia do ściany i przy pomocy poziomicy ustawiamy ich pionowe położenie, a następnie odznaczamy miejsca na otwory montażowe.
+  Wiercimy otwory i mocujemy dyble. W wyposażeniu standardowym dołączone są dyble dla najbardziej popularnych ścian z pustaków ceramicznych. W przypadku innych konstrukcji ścian należy dobrać odpowiednie dyble dedykowane.
+ Następnie przykręcamy do ściany i przy pomocy poziomicy ustawiamy ich pion.
+ Przed montażem grzejnika należy przygotować rurki podłączeniowe.
+ Teraz możemy zawiesić grzejnik i sprawdzić jego właściwe ustawienie.
+  W kolejnym kroku, rurki podłączeniowe do bloku zaworowego i je docinamy.
+ Nakrętki ze złączek zakładamy na rury, wprowadzamy je w otwory podłączeniowe i zakręcamy.
+ Grzejnik można teraz napełnić wodą, odpowietrzyć i sprawdzić szczelność podłączeń.
+ Tak przygotowany i podłączony grzejnik zostawiamy zabezpieczony folią do końca wszystkich prac budowlanych.
+ Po zakończeniu prac budowlanych,  usuwamy folię ochronną i montujemy głowicę termostatyczną na wbudowanej w grzejników wkładce termostatycznej.

CARADON - na co zwrócić uwagę
Autor Michał Gołaś
Autor Michał Gołaś
Stanowisko – dyrektor ds. marketingu w firmie CARADON Polska
Poprzedni

Kiedy należy wymienić układ grzewczy?

Kiedy należy wymienić układ grzewczy?
Następny
Jak sprawnie i fachowo wykonać ogrzewanie podłogowe?

Jak sprawnie i fachowo wykonać ogrzewanie podłogowe?