Jak wybrać skrzydło drzwiowe? - radzi Masonite

sierpień 2011

Masonite – światowy lider w produkcji stolarki drzwiowej z długoletnimi tradycjami w tworzeniu innowacyjnych trendów i produktów wysokiej jakości.

Szczególnej uwadze polecamy skrzydła drzwiowe z kolekcji PREMIUM z zaokrąglonymi, bocznymi krawędziami typu Soft, gdzie okleina nie jest ucinana i obrabiana na krawędziach skrzydeł – tak jak w tradycyjnych modelach z ostrą krawędzią. Wykończenie skrzydła tego typu podnosi znacznie jego estetykę oraz zwiększa wytrzymałość mechaniczną na uszkodzenia krawędzi.

„Typowe rozmiary” skrzydeł drzwiowych, to przy drzwiach jedno-skrzydłowych: 60. 70. 80. 90 cm. Określając np. drzwi jako „typowa osiemdziesiątka” nasz dostawca zrozumie, że skrzydło drzwiowe ma 80 cm szerokości, zaś ościeżnica ma rozmiar po zewnętrznej stronie – 89 cm i jest montowana do otworu o szerokości 90 cm. Dwuskrzydłowe drzwi to dwa skrzydła drzwiowe zamocowane na zawiasach w ościeżnicy, przy czym jedno posiada klamkę, drugie zaś jest ryglowane.

Standardowa wysokość otworu, w którym montowane są drzwi wewnętrzne wynosi 208 cm i w nim montowane jest skrzydło o wysokości 204 cm (patrz tabela wymiarów montażowych). Wszystkie wymiary skrzydeł drzwiowych i ościeżnic są znormalizowane (zgodnie z PN). Przepisy budowlane określają minimalne wymiary drzwi do poszczególnych pomieszczeń. Drzwi pokojowe powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Mogą się otwierać zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. Drzwi kuchenne powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Nic mogą mieć progów. Między podłogą a dolną krawędzią drzwi musi być szczelina o szerokości przynajmniej 2,5 cm, która pozwala na równomierny przepływ powietrza. Drzwi łazienkowe powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, a w dolnej części mieć otwory o łącznej powierzchni 220 cm2, zapewniające swobodny przepływ powietrza. Zwykle są to otwory okrągłe, do których montuje się tuleje, najczęściej metalowe lub plastikowe w kolorze dobranym pod kolor skrzydła drzwiowego. Czasami także wycina się prostokątny otwór, w który wstawia się gotową kratkę wentylacyjną.
Jak określić drzwi prawe czy lewe – lewe drzwi to takie, które oglądane od strony zawiasów, mają zawiasy umocowane do skrzydła, po naszej lewej ręce, a ich obrót przy zamykaniu jest odwrotny do ruchu wskazówek zegara. Natomiast prawe drzwi – oglądane od strony zawiasów, mają je umocowane do skrzydła, po naszej prawej ręce, a ich obrót przy zamykaniu jest zgodny z ruchem wskazówek zegara (patrz rysunek poglądowy).

www.masonite.pl

Poprzedni

Niepalna papa z Lemar-u

Niepalna papa z Lemar-u
Następny
Sempre w nowej odsłonie firmy Pol-Skone

Sempre w nowej odsłonie firmy Pol-Skone