Funkcjonalny i ciepły garaż. Ładny i bezpieczny dom

wrzesień 2017
HORMANN
HORMANN - Funkcjonalny i ciepły garaż Ładny i bezpieczny dom

Coraz lepiej ocieplone bramy garażowe i coraz skuteczniej zapobiegające ucieczce ciepła z domu drzwi wejściowe.
Firma Hörmann od lat systematycznie wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania o coraz wyższej efektywności energetycznej. Ciągłe techniczne doskonalenie produktów idzie w parze z poszerzaniem oferty wzorniczej i jeszcze większą dbałością o design. 

Większość inwestorów budujących obecnie dom chce mieć w nim garaż. To przede wszystkim kwestia wygody i komfortu. Niestety lokalizacja garażu w bryle budynku stwarza potencjalnie wiele problemów. Mniej istotne – choć także ważne – są względy estetyczne. Duża brama garażu na dwa samochody staje się często dominującym elementem elewacji frontowej. Dlatego ważne jest, by była ona dobrze dopasowana do stylu architektonicznego budynku, aby tworzyła z nim spójną całość. Dużo ważniejsze jednak są kwestie budowlane i funkcjonalne.


CIEPŁA BRAMA  - CIEPŁY GARAŻ  I CIEPŁY DOM 

Garaż w bryle budynku przede wszystkim wymaga dobrej izolacji przylegających do części mieszkalnej ścian i sufitu, a także bardzo ciepłych drzwi łączących go z domem. Hörmann proponuje tu drzwi Thermo o współczynniku przenikania ciepła 1,0 W/(m2K). Nieuniknione straty ciepła powstające podczas otwierania oraz wymagana przepisami skuteczna wentylacja sprawiają, że ogrzewanie takiego garażu nie ma sensu. Ponadto w ciepłym powietrzu blacha samochodu szybciej koroduje. Aby jednak ograniczyć straty ciepła powinniśmy zamontować dobrze izolowaną bramę segmentową, taką jak brama LPU 42 firmy Hörmann. To brama zbudowana ze stalowych segmentów o grubości 42 mm, szczelnie wypełnionych pianką poliuretanową, wyposażona w wysokiej jakości uszczelki między segmentami, a także na obwodzie i w progu. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła U dla zamontowanej bramy wynosi ok. 1,3 W/(m2K). Taka brama skutecznie zapobiega ucieczce ciepła z garażu i stratom ciepła w przylegającym do niego domu.

HORMANN - Budowa segmentu bramy LPU 67 Thermo


JESZCZE CIEPLEJSZA BRAMA – LPU 67 Thermo
 

Inwestorzy, którzy z różnych względów chcą jednak utrzymać stałą, wysoką temperaturę powietrza wewnątrz garażu muszą dodatkowo ograniczyć straty ciepła, do jakich dochodzi przez powierzchnię bramy. Z myślą o nich konstruktorzy firmy Hörmann stworzyli nową, jeszcze lepiej izolowaną, bramę segmentową
LPU 67 Thermo. To brama zbudowana z segmentów o grubości 67 mm, których zewnętrzna powierzchnia oddzielona jest od wewnętrznej specjalną przegrodą termiczną, przy czym grubość segmentów zachowana jest na całej ich wysokości. Taka - zapewniająca najwyższą izolacyjność cieplną – konstrukcja wyróżnia ją spośród wszystkich innych oferowanych na rynku. Ponadto brama wyposażona jest w podwójne uszczelki na łączeniach segmentów oraz w podwójną uszczelkę progową. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła U dla pojedynczego segmentu wynosi 0,33 W/(m2K), a dla zamontowanej bramy o wymiarach 5 x 2,125 m – 1,0 W/(m2K). LPU 67 Thermo w obszarach mocowania okuć ma potrójne wzmocnienie z blachy. Posiada też zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem palców, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.


CIEPŁA OŚCIEŻNICA – Thermo Frame 

Ciepłe i bardzo ciepłe bramy garażowe firmy Hörmann mogą mieć jeszcze lepsze parametry izolacyjności cieplnej, jeżeli podczas ich montażu zastosujemy oferowany przez tego producenta specjalny zestaw do ościeżnicy – Thermo- Frame. ThermoFrame składa się z dodatkowych uszczelek na obwodzie bramy oraz z kątownika z tworzywa sztucznego, który eliminuje mostek termiczny pomiędzy murem a ościeżnicą. Ten prosty i niedrogi zestaw może nawet o 15% poprawić termoizolacyjność bramy, zarówno tej z blatem grubości 42 mm (LPU 42), jak i nowej bramy zbudowanej z segmentów o grubości 67 mm (LPU 67 Thermo). O współczynniku przenikania ciepła całej bramy ostatecznie decyduje bowiem zabezpieczenie jej styków z murem, do którego jest zamocowana oraz wysokiej jakości uszczelnienia, zarówno między ościeżnicą i ścianą garażu, jak i płytą bramy i ościeżnicą.

HORMANN - bramy garażowe
HORMANN - bramy garażowe
HORMANN - bramy garażowe

CZUJNIK WILGOTNOŚCI POWIETRZA 

Należy jednak pamiętać, że im grubsza i szczelniejsza brama – tym większa możliwość wzrostu wilgotności powietrza w garażu. Projektanci firmy Hörmann pomyśleli i o tym, dlatego skonstruowali innowacyjny system zapewniający jego wentylowanie. Czujnik wilgotności powietrza pozwala na automatyczne uchylanie bramy przy określonej wilgotności. To zapobiega powstawaniu np. pleśni czy korodowaniu auta zimą. Wietrzenie odbywa się przy zamkniętej bramie, poprzez uchylenie tylko górnego segmentu. Inteligentny system czujników umożliwia zaprogramowanie różnych opcji, np. wentylację tylko w dzień lub jej brak, gdy wilgotność powietrza na zewnątrz będzie większa niż ta w garażu. Takie optymalne wietrzenie przez uchylenie najwyższego segmentu bramy możliwe jest już w garażu wyposażonym w bramę LPU 42. Konstruktorzy firmy Hörmann, prowadzący prace nad doskonaleniem produktów, zapewniają, że już niebawem w czujnik do automatycznej wentylacji garażu wyposażyć będzie można także najnowszą i najgrubszą bramę LPU 67 Thermo.

HORMANN - bramy garazowe i drzwi wejściowe


DRZWI DO KOMPLETU

Jeśli garaż wyposażony został w ciepłą i atrakcyjną wizualnie bramę garażową, wizytówką domu powinny być takie same drzwi wejściowe. Idealną parę dla ciepłych i bardzo ciepłych bram garażowych firmy Hörmann stanowić mogą aluminiowe drzwi zewnętrzne tego producenta. To drzwi o świetnej izolacyjności cieplnej, które designem z łatwością dopasujemy do bramy.
Do domów pasywnych Hörmann proponuje drzwi ThermoCarbon z aluminiową płytą o grubości 100 mm z niewidocznym profilem skrzydła i wypełnieniem z pianki poliuretanowej. Funkcję przegrody termicznej spełnia tu profil ramy skrzydła wykonany z kompozytu karbonu i włókna szklanego. Także aluminiowa ościeżnica ma wypełnioną pianką poliuretanową przegrodę termiczną. To wszystko, a także potrójna płaszczyzna uszczelnienia sprawia, że współczynnik przenikania ciepła UD drzwi ThermoCarbon może wynosić nawet 0,47 W/(m2K).
Oferowane natomiast do domów energooszczędnych drzwi ThermoSafe osiągają UD około 0,88 W/(m2K). Ich aluminiowa płyta o grubości 73 mm z niewidocznym profilem skrzydła i wypełnieniem z twardej pianki poliuretanowej ma aluminiowy profil skrzydła z przegrodą termiczną. Oba typy drzwi standardowo oferowane są w klasie przeciwwłamaniowej RC3, a ThermoCarbon opcjonalnie – także w klasie RC 4.


DESIGN NA ŻYCZENIE

Dla wielu inwestorów równie ważne jak walory techniczne bram garażowych i drzwi wejściowych jest ich estetyka, która nadaje charakter elewacji budynku. Dlatego firma Hörmann oferuje je w bardzo bogatej palecie wzorów, kolorów, powierzchni i dekorów. Ma także propozycje dla najbardziej wymagających, jak np. bramy LPU 42 z ozdobnymi intarsjami ze stali nierdzewnej lub bramy LTH z drewna czy bramy LPU 67 Thermo w wersji Premium – dla inwestorów, którym zależy na eleganckim wyglądzie bramy także od wewnątrz. LPU 67 Thermo w wykonaniu Premium mają podwójne rolki, okucia i prowadnice malowane proszkowo w kolorze biało-szarym.
Elegancję drzwi ThermoCarbon i ThermoSafe podkreślają natomiast uchwyty ze stali nierdzewnej, w niektórych wzorach zagłębione w płycie drzwiowej, tak że tworzą z nią jedną zlicowaną płaszczyznę, a w niektórych efektownie podświetlone, np. dzięki zastosowaniu listwy LED. Rozwiązaniem, które dodatkowo podnosi estetykę tych drzwi są ukryte zawiasy.

HORMANN - bramy garazowe i drzwi wejściowe
Poprzedni

Jak prawidłowo stosować kompletny system ociepleń na styropianie?

Jak prawidłowo stosować kompletny system ociepleń na styropianie?
Następny
Warto ocieplać! Ale czym i ile?

Warto ocieplać! Ale czym i ile?