IZOBUD - Dachy zielone

październik 2017
IZOBUD - Dachy zielone
IZOBUD - Dachy zielone

Historia dachów zielonych sięga początków budownictwa. Już w starożytnej Grecji i Rzymie pojawiły się pierwsze przykłady rozwiązań dachów zielonych. Wiszące ogrody Semiramidy (ok. 600 lat p.n.e.) uważne były za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. W XX wieku jeden z wielkich architektów Le Corbusier nazwał dach „piątą elewacją” i w swoim programie nowoczesnej architektury umieścił go na czołowym miejscu pisząc m.in.: „Dach – ogród będzie ulubionym miejscem pobytu w domu”. Koncepcje wykonywania dachów zielonych w pewnym etapie naszych dziejów zanikły, by teraz wrócić w bardzo nowoczesnej formie, kreując nowoczesną architekturę krajobrazu w centrach wielkich aglomeracji miejskich.
Dachy zielone mogą być realizowane na budynkach użyteczności publicznej, apartamentowcach oraz na płaskich dachach domów jednorodzinnych, które poza funkcją estetyczną i ekologiczną pełnią rolę reprezentacyjną i rekreacyjno- wypoczynkową.

IZOBUD - Dachy zielone

W związku z nastaniem mody na życie w zgodzie z naturą, ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z roli jaką pełni zieleń podczas odpoczynku a nawet podczas pracy, powodując wyciszenie oraz znalezienie wytchnienia i relaksu. Dachy zielone pozytywnie wpływają na warunki klimatyczne, ponieważ zmniejszają efekt „miejskiej wyspy ciepła”, poprawiając jakość powietrza oraz zwiększają jego wilgotność. Poprawiają także funkcje termoizolacyjne, akustykę – tłumią hałas oraz wydłużają trwałość pokrycia dachowego, a także w pozytywny sposób wpływają na ilość i szybkość odprowadzenia wód opadowych, redukując objętość spływu, zmniejszając tym samym ilość początkowego odpływu wody z dachu w okresie deszczu.
Każdorazowo jeżeli będziemy chcieli urządzić dach zielony konieczne jest usystematyzowanie wymagań, które mają na celu poprawę jakości projektowania, wykonania oraz późniejszej eksploatacji i zapewnienia dobrego ich stanu technicznego przez długie lata. Dach zielony powinien spełniać swoją funkcję przez wiele lat, jeżeli zostanie poprawnie zaprojektowany i wykonany. W tym celu mogą okazać się pomocne rozwiązania dachów zielonych firmy IZOBUD.

                        www.izobit.com.pl

Poprzedni

WIŚNIOWSKI w odsłonie SMARTCONNECTED

WIŚNIOWSKI w odsłonie SMARTCONNECTED
Następny
Zestawy wannowe McAlpine

Zestawy wannowe McAlpine