Płyta betonowa na elewacji

wrzesień 2017

Wykończenia ścian elewacyjnych w oparciu o nowo czesn etech nologie montażu okładzin z betonu, znakomicie wpisująsię w aktualne kierunki w architekturze i są szerokostosowane w przestrzeni publicznej i prywatnej.

PEBEK - Płyta betonowa na elewacji

Płyty betonowe są materiałem formowanym z naturalnych surowców, takich jak kruszywa, piaski i cementy. Dzięki temu każdy element ma unikalny charakter, a różnice w strukturze powierzchni, odcieniach poszczególnych elementów są zjawiskiem dopuszczalnym, wręcz pożądanym. Zazwyczaj płyta ma strukturę gładką z minimalną ilością porów lub strukturę trawertynu z nieregularnymi rakami i wżerami powietrza ułożonymi w sposób nieregularny. Płyty elewacyjne występują głównie w odcieniach szarości, ale dostępne są również okładziny, zazwyczaj na zamówienie, w innej kolorystyce.


LEKKOŚĆ I WYTRZYMAŁOŚĆ

Jedną z pożądanych cech dobrej płyty elewacyjnej powinna być jej grubość i, co się z tym wiąże lekkość, a jednocześnie wytrzymałość i łatwość w montażu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na płyty produkowane w systemie GRC (Glass-Fiber Reinforced Concrete). Jest to beton zbrojony włóknami szklanymi uzyskiwany metodą natryskową i wylewaną. Metoda natryskowa z dodatkiem włókna szklanego, umożliwia wytwarzanie cienkościennych (4–12 mm) elementów zarówno płaskich, profilowanych (wygiętych), jak i dowolnie ukształtowanych w przestrzeni 3-D, wielkogabarytowych elementów elewacyjnych. Drugi sposób – metoda wylewana – stosowana jest przede wszystkim przy płaskich elementach. Naturalna betonowa płyta GRC jest materiałem, który daje się swobodnie obrabiać, nie stanowiąc problemów wykonawczych. Płyty składowane są na paletach. Przy ich standardowych rozmiarach (120 x 60, 60 x 60, 30 x 60) nie wymagane są inne, niż standardowe środki transportu. Zarówno podczas transportu, jak i składowania, płyty nie mogą leżeć bezpośrednio jedna na drugiej. Powinny być rozdzielone tzw. przekładkami z desek lub plastiku.

PEBEK - Płyta betonowa na elewacji


MONTAŻ PŁYT

Zastosowanie płyt betonowych w systemach ociepleń wymaga mocowania do stabilnej, sztywnej powierzchni. Cały system powinien być wykonany szczególnie mocno, gdyż to on będzie przenosił dodatkowe obciążenia, jakimi są betonowe okładziny. Stosuje się dwa typy montażu elewacyjnych płyt betonowych:
+ widoczny – przy użyciu systemu kotwiącego: za pomocą nitów i wkrętów wprowadzanych bezpośrednio do ściany bądź rusztu aluminiowego lub ze stali nierdzewnej, mocowanego do ściany,
+ niewidoczny – z wykorzystaniem kleju poliuretanowego, dyspersyjnego. System ten przeznaczony jest do montowania płyt na niewielkich powierzchniach.

PEBEK - Płyta betonowa na elewacji

Coraz częściej wykonuje się elewacje metodą wentylowaną. Podstawą ocieplenia ścian w tej technologii jest wełna mineralna o pożądanej grubości. Aluminiowy stelaż nośny stosowany jest jako podkonstrukcja, np. pod cienkościenne płyty GRC. Ciężkie oraz wielkogabarytowe prefabrykaty betonowe wieszane są w systemie elewacji wentylowanej na specjalnie dobranych kotwach wykonanych ze stali nierdzewnej. W projekcie elewacji zaznaczone są miejsca, w których kotwy należy zatopić w prefabrykatach betonowych oraz szczegółowe rozmieszczenie całej konstrukcji na ścianie budynku. Planując takie rozwiązanie warto skontaktować się z fachowymi doradcami, którzy dobiorą odpowiednią konstrukcję, jej wielkość i parametry. Wielu producentów oferuje inwestorom także pomoc w zaprojektowaniu takiego mocowania.

Autor Jakub Rostkowski
Autor Jakub Rostkowski
Stanowisko – doradca techniczny w firmie PEBEK
Poprzedni

Prawidłowe wykonanie elewacyjnej powłoki malarskiej

Prawidłowe wykonanie elewacyjnej powłoki malarskiej
Następny
Przewaga mineralnych płytek klinkierowych nad tradycyjnymi okładzinami

Przewaga mineralnych płytek klinkierowych nad tradycyjnymi okładzinami