Aktualne wydanie: nr 5(71)/2012

Aktualne wydanie: nr 5(71)/2012 pobierz pdf

Aktualne wydanie: nr 5(71)/2012

Sezon ogórkowy w polityce za nami. Do mediów wróciło pranie brudów, widmo kryzysu, ludzkie dramaty – to sprzedaje się najlepiej. No i jeszcze plotki. I seks. Na szczęście wielu z nas potrafią wciągnąć inne tematy, m.in. techniczne, związane z budownictwem. Przykładem ożywiona dyskusja internautów po opublikowaniu informacji pt. „Podniebne baseny – ikona przyszłości”. Odezwało się 400 głosów.

Jak doniósł OnetBiznes: „Prywatny basen do tej pory był luksusem zarezerwowanym dla posiadaczy domów jednorodzinnych. Teraz w stolicy Peru będzie można mieć podniebny prywatny basen w nowoczesnym apartamentowcu. Budynek Sky Condos, zaprojektowany przez meksykańskie biuro architektoniczne DCPP Arquitectos, zostanie zbudowany w luksusowej dzielnicy Limy. Baseny, które wyglądają jak zawieszone w powietrzu, to przedłużone tarasy w 20-piętrowej wieży z przezroczystą fasadą.” Komentarz internauty „Boba budowniczego” doczekał się 41 odpowiedzi. Internauta „obecnie wiochmen” sprowokował 28. Długo można by wymieniać. A merytoryczna strona dyskusji?…

Ktoś zwrócił uwagę, że „…proporcje elementów wspornikowych są za wiotkie…”. Inny internauta ocenił, że to „pomysły z kosmosu, chyba ktoś nie zdaje sobie sprawy ile waży basen z wodą.”. Ktoś wyliczył, że „…Porównując do sylwetki człowieka, ma głębokość gdzieś 1,2 metra, szerokość 4–5 metrów i długość 9–10 metrów, …basen nie jest podparty na ścianie (tafla szkła!), tylko niejako podczepiony do stropu, ...100–150 ton (woda plus ciężar konstrukcji) na 20-kilkumetrowym wsporniku! Wręcz niewyobrażalne!”

Ale inni bronili: „…to nie są przyczepione z boku ściany wanny tylko platformy przez całą powierzchnię budynku, wystające bardziej z jednej strony i wypełnione wodą. Ten basen trzyma cały blok a nie jakieś zbrojenia czy kotwy. Jak zrobią to symetrycznie, żeby środek ciężkości budynku był w środku, to nie zawali się.” W niektórych głosach pojawiał się niepokój: „przecież sąsiad może nam chlapać na okna, albo i nasikać do naszego basenu z góry”.

Wróćmy z Peru do Polski, do przyziemnych aspektów budowy tarasów – na gruncie i nad pomieszczeniem ogrzewanym oraz balkonów w domach jednorodzinnych. Właśnie taki jest temat tego numeru Głosu PSB. Przedstawiciele dostawców PSB oferujących systemy chemii budowlanej na tarasy i balkony, z firm: Botament, Sika i Sopro prezentują szczegółowo, krok po kroku jak się takie systemy stosuje. Rad w tym zakresie udzielają również w cyklu „Partner radzi” Alpol, Baumit i ponownie Sopro. Warto też zapoznać się z materiałami poświęconymi balkonom i tarasom w dziale Nowości rynkowe – artykuł firmy Schomburg i reklama firmy Sika. Korzystamy też z uwag praktyków – wykonawców budowlanych, Andrzeja Deptuły z Wyszkowa oraz Ireneusza Lazarskiego z Pruszcza Gdańskiego. Sumując, Głos PSB nr 5–2012 zawiera ponad 20 stron informacji o balkonach i tarasach. Plus …dobry adres strony internetowej www.grupapsb.com.pl – po trzech kolejnych kliknięciach zaczyna przewijać się przed naszymi oczami film o budowie, jakżeby inaczej, tarasów i balkonów. Krótki rys tego filmu też można znaleźć w tym numerze Głosu.

Zapraszam również oczywiście do lektury wszystkich innych artykułów, informacji, fotoreportaży. Szczególnie fotoreportażu, w którym prezentujemy historię niezwykłego przedsięwzięcia, jakim jest budowa Wieloetnicznej Wioski Dziecięcej w Brzozowie na Podkarpaciu. Czy znajdzie się wystarczająco wiele szlachetnych osób, które wesprą pomysł kupca PSB – właściciela firmy Eleo-Budmax? Czy Bożena i Andrzej Bieńczakowie znajdą naśladowców, ludzi rozumiejących, że odpowiedzialny biznes to nie tylko robienie pieniędzy…

podpis autora

Temat numeru

Technologie i produkty

Prawnik radzi

Co robić w sytuacji gdy dłużnik wyzbywa się majątku?

W obrocie gospodarczym dochodzi do sytuacji, w których dłużnik pozbywa się majątku w wyniku czego wierzyciel nie może

W obrocie gospodarczym dochodzi do sytuacji, w których dłużnik pozbywa się majątku w wyniku czego wierzyciel nie może

Rozmowa Głosu PSB

Opinie wykonawców

ELEO-BUDMAX – biznes i serce

Jako mały chłopiec najpierw chciał być żołnierzem, potem księdzem. Został murarzem. Andrzej Bieńczak z Humnisk

Jako mały chłopiec najpierw chciał być żołnierzem, potem księdzem. Został murarzem. Andrzej Bieńczak z Humnisk

Nowoczesne obiekty handlowe

IV Regionalne Targi Grupy PSB

Organizowane od 2009 r. w drugiej połowie sierpnia Regionalne Targi Grupy PSB skupiają uwagę kupców i producentów na

Organizowane od 2009 r. w drugiej połowie sierpnia Regionalne Targi Grupy PSB skupiają uwagę kupców i producentów na

Analizy rynku

ZMIANY CEN MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH – analiza PSB

Grupa PSB S.A. od wielu lat, regularnie i powszechnie udostępnia dane o zmianach cen w podstawowych grupach wyrobów dla

Grupa PSB S.A. od wielu lat, regularnie i powszechnie udostępnia dane o zmianach cen w podstawowych grupach wyrobów dla

Reklamy

Poprzednie wydania