Kąpiele siarkowe

wrzesień 2016
Dariusz Klarecki

Drodzy budowlańcy. To już przedostatni artykuł dedykowany Wam przez Zakład Rehabilitacji Medycznej hotelu Słoneczny Zdrój w Busku-Zdroju. Chciałbym nieco dokładniej przybliżyć informacje o buskich wodach siarczkowych będących największą w Europie kopaliną, której zasoby szacowane są na około 6 mld m³.

Głównymi składnikami są kationy sodu, potasu, wapnia, magnezu oraz aniony chloru, bromu i siarczanów. Wchłonięte przez skórę i błony śluzowe jony siarczkowe trafiają do naczyń krwionośnych i krwiobiegiem docierają do serca, a następnie do wszystkich tkanek organizmu. Tak więc już po 15 minutach pojawiają się we krwi, a po 20 minutach wykazano ich obecność w chrząstkach stawowych, błonie maziowej stawów, tkance kostnej, ścianie naczyń krwionośnych, błonie śluzowej przewodu pokarmowego, wątrobie i nadnerczach. Wody siarczkowe używane są do kąpieli całkowitych, półkąpieli, kąpieli częściowych (fasony), płukań jamy ustnej w paradontozie, wziewań i leczenia pitnego (krenoterapii).

Kąpiel siarczkowa

Efekty terapeutyczne kąpieli siarczkowych  

Siarkowodór oraz produkty jego dysocjacji wywołują odczyny miejscowe i ogólne, zwiększając procesy oksydoredukcyjne i wydalanie produktów podstawowej przemiany materii. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, zapobiegając niszczeniu tkanek i działa regenerująco na tkankę łączną, co sprzyja leczeniu chorób reumatycznych. Połączenia siarczkowe w zetknięciu z metalami ciężkimi jak np. ołów, arsen, bizmut, rtęć, cjanki, miedź, tal mogą dawać trudno rozpuszczalne połączenia w ustroju działając odtruwająco. Wzrasta też istotnie odporność na infekcje. Kąpiele siarczkowe wykazują działanie odczulające, bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwpasożytnicze, karatolityczne, rozmiękczająco i rozpulchniająco na struktury rogowe naskórka. Kąpiele w wodach siarczkowych korzystnie działają w miażdżycy naczyń tętniczych obniżając poziom cholesterolu, a u diabetyków obniżają poziom glukozy we krwi i w moczu oraz podnoszą aktywność insuliny. Kąpiele wyraźnie uelastyczniają skórę, wzmacniają włosy i paznokcie. Obserwacje kliniczne wskazują na występowanie po kilku kąpielach zmniejszenia sztywności mięśni, zminimalizowania bólów stawowych oraz na poprawę sprawności ruchowej. Natomiast poprawa kliniczna utrzymuje się do minimum 6-ciu miesięcy po kuracji.
Podstawą właściwości leczniczych wód siarczkowych jest wzrost stężenia glutationu, chroniącego organizm przed działaniem wolnych rodników tlenowych i azotowych. Poza tym glutation pełni wiele innych istotnych funkcji. Obniżenie stężenia glutationu stwierdzono u pacjentów z chorobą Alzheimera i Parkinsona, w chorobach wątroby, cukrzycy, chorobach wirusowych, mukowiscydozie, przewlekłym alkoholizmie, w chorobach reumatycznych, astmie oskrzelowej, po udarach mózgu, zawale serca i sepsie. Bardzo wyraźną poprawę mogą oczekiwać pacjenci chorzy na: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycę - postać skórna i stawowa, dyskopatię i chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, zapalenie tkanek okołostawowych, miażdżycę naczyń tętniczych, chorobę Bürgera, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, hiperurikemię i dnę moczanową oraz cukrzycę.

Jak wygląda kąpiel w wodzie siarczkowej?

Pacjent powinien się spokojnie zanurzyć w wodzie do linii serca i unikać polewań, wcierania i wiercenia w wannie. Temperatura kąpieli jest zbliżona do temperatury ciała, ma od 34 do 36ºC. Optymalny czas zanurzenia to 8–10 minut. Najlepiej skorzystać z kilkunastu zabiegów. Po kąpieli wymagany jest odpoczynek – przynajmniej pół godziny, a najlepiej godzinę. Po 3–4 godzinach można już wziąć prysznic lub zwykłą kąpiel.
Jak Państwo widzicie jest wiele schorzeń i tyle samo powodów, żeby osobiście przekonać się, jak niespodziewane i efektywne skutki dla poprawy zdrowia i urody czekają na Was po kąpieli w naszych leczniczych wodach siarczkowych. Podobne działanie ma kuracja pitna (krenoterapia) wód siarczkowych z ujęcia „Zuzanna” z Lasu Winiarskiego, którą można kupić w naszym ośrodku, a stosować w domu po ukończonym leczeniu. Kuracja pitna polega na wypiciu 3x dziennie po 50 ml solanki, na pół godziny przed posiłkiem przez okres około 28 dni.

lek. med. Dariusz Klarecki

Poprzedni

Wykonawcy budowlani ze Stalowej Woli

Wykonawcy budowlani ze Stalowej Woli
Następny
Trendy w budownictwie mieszkaniowym – w ocenie Grupy PSB rośnie rola remontów

Trendy w budownictwie mieszkaniowym – w ocenie Grupy PSB rośnie rola remontów