Wykonawcy budowlani ze Stalowej Woli

wrzesień 2016

Wacław Jaworski, właściciel firmy JaWa ze Stalowej Woli, wykonującej usługi remontowo-budowlane, dzieli czas swojej pracy mniej więcej po połowie: w siedzibie firmy przy komputerze i na placach budowy/remontów. – Komputery – mówi – to dla mnie takie same narzędzia pracy jak koparki, wiertnice, ubijaki, łaty wibracyjne, zagęszczarki, młoty kujące, dziesiątki różnych urządzeń i narzędzi.

Wacław Jaworski połowę czasu pracy spędza przy komputerach, często w Internecie.
Pracownik z wiertnicą osiąga wydajność plutonu kopaczy. Ogrodzenia ciągną się nieraz setki metrów, najdłuższe zbudowane przez JaWa ma ponad kilometr. Trzeba wykonać setki dołków

Z internetem na co dzień

Zdjęcie na ekranie eksponuje tzw. strzałkę. Jaworski tłumaczy, że gdyby ktoś patrzył przez lunetę w trójkąt „strzałki” ogrodzenia systemowego z paneli tego typu, powinien zobaczyć taki sam trójkąt, nawet na oddalonym o setki metrów końcu ogrodzenia. Przy zakładaniu ogrodzenia „strzałka” jest sprawdzana niwelatorem optycznym, w każdym słupku musi być w identycznym miejscu.
Pan Wacław ma na twardych dyskach tysiące zdjęć, rysunków, filmów, na nich ogrodzenia, bramy, różne inne konstrukcje, rozwiązania techniczne, projekty z zakresu architektury. – Niemal codziennie zaglądam na YouTube, czy nie pojawiło się coś ciekawego w zakresie budownictwa. Bywa, że sprawdzam w Internecie czy dany pomysł jest opatentowany. Ludzie wymyślają fantastyczne rzeczy. Niekiedy demonstrują krok po kroku jak należy postępować w określonej sytuacji, np. przy montażu trudnego elementu, jak się dany system zakłada, wbudowuje, instaluje. Najczęściej szukam filmów po polsku, ale gdy trzeba radzę sobie z angielskim, kiedy trafię na film autora z Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Sam się zastanawiam, czy w filmie nie wystąpić, jak montuję ogrodzenie albo bramę… Komputery w siedzibie JaWa to oczywiście także prace w arkuszach kalkulacyjnych, sprawozdawczość, księgowość, zbiory instrukcji producentów materiałów budowlanych i całych systemów. Plus korespondencja z klientami inwestorami oraz z handlowcami i serwisantami wielu firm. Przy komputerze trudno się nudzić.

Wacław Jaworski sprawdza napęd elektryczny 11-metrowej bramy pomiędzy salonami Forda i Opla w Stalowej Woli.

Wzajemnie sobie potrzebni

Do JaWa trafiłem z polecenia kupca PSB – firmy StalMet, też ze Stalowej Woli. Historia współpracy między firmami zaczęła się w 1992 r. Dopiero co utworzony StalMet powierzył JaWa, która powstała rok wcześniej, adaptację starych obiektów po fabryce domów, po to by uruchomić w nich hurtownię. Odtąd niemal co roku JaWa realizuje dla StalMet usługi budowlano-remontowe, ostatnio w 2016 r. powiększała parking przed Mrówką i stawiała nowe ogrodzenie. 
Równolegle, od 1997 r. JaWa zaczęła zaopatrywać się w StalMet w różne materiały. Do tej pory kupuje ogrodzenia systemowe, bramy, chemię budowlaną, kostkę brukową. W sumie ok. 80% zaopatrzenia realizuje JaWa w StalMet. Co trzeci klient trafia do JaWa z polecenia StalMet. JaWa też poleca swoim klientom zaopatrywanie się w StalMet.

Jakich ogrodzeń oczekuje rynek

Wacław Jaworski ocenia, że jeszcze 10 lat temu dominowały w nowo budowanych ogrodzeniach te tradycyjne – murowane z wstawianymi elementami kutymi bądź spawanymi. Ogrodzenia systemowe stanowiły wówczas ledwie 15–20%. Dziś odwrotnie – 70% rynku to ogrodzenia systemowe, reszta tradycyjne, zdarza się też siatka rozciągnięta między drewnianymi palikami. Popyt na ogrodzenia z paneli rósł w ostatnich latach po kilka procent. W ofercie mamy mnóstwo typów produkowanych przez różne firmy. Panelowe buduje się szybko. Kute i spawane dużo wolniej.

Precyzja, dokładność, staranność

Nowoczesne ogrodzenie systemowe składa się z kilku powtarzających się na całej długości elementów. Najlepsze ogrodzenia są w swojej budowie bardzo proste. Cokół podmurówki, słupek, panel ogrodzeniowy, złączki, śruby. Wszystko musi być odpowiednio zabezpieczone, zwłaszcza przed korozją, starannie wykonane, dokładnie montowane. Głębokość posadowienia słupka w gruncie, na ogół 80–120 cm, zależy od wysokości ogrodzenia. Im wyższe, tym głębiej trzeba się wkopać. Każdy detal jest ważny. Jeśli ma się udzielić gwarancji na usługę, każda czynność wymaga prawidłowego wykonania. JaWa daje gwarancję na rok do 4 lat w zależności od systemu, jaki klient zamówił. Nie przyjmuje zleceń na wykonanie systemów z plastikowymi zapinkami. – Takie elementy często pękają już przy montażu, to co może zdarzyć się w trakcie eksploatacji ogrodzenia?... – pyta retorycznie pan Wacław.
Precyzji, dokładności i wyjątkowej wręcz staranności wymaga też montaż bram. A przy tym kwalifikacji dobrego elektryka przy instalacji napędów i całej automatyki. Właściciel JaWa ma takie kwalifikacje.
Pan Wacław, żeby móc dokumentować i kontrolować prace JaWa sprawił swojej ekipie 2 dobrej klasy aparaty. Codziennie brygadzista robi co najmniej kilkanaście zdjęć, żeby każdy mógł zobaczyć postępy na ekranie komputera.

Każdy detal jest ważny – dokręcanie kluczem śruby mocującej siatkę do słupka ogrodzenia.

Godne warunki pracy

Praca w JaWa zaczyna się rano od spotkania w jadalni przy kawie i herbacie, omówienia co kto ma do roboty. Obok jest kuchnia, szatnia, każdy ma szafkę, są prysznice i toalety. Pan Wacław nie wyobraża sobie, żeby pracownicy firmy przebierali się przed robotą na placu budowy, czy w samochodach, żeby nie mogli skorzystać z prysznica po zakończeniu pracy. Dziś JaWa to 7 osób, ale bywało więcej, z podwykonawcami nawet ponad 20. Pracują: pan Wacław z żoną Bożeną, prowadzącą wypożyczalnię narzędzi i sprzętu budowlanego, dwoma synami – Radosławem (technik mechanik operator maszyn) i Piotrem (technolog robót wykończeniowych), brygadzista Paweł Turek z 14-letnim stażem w firmie oraz dwóch fachowych pomocników budowlanych Tomasz i Dymitr. W czasie wakacji pracuje też w JaWa Lucjan – syn Bożeny i Wacława – uczeń ostatniego roku technikum budowlanego.

Szybciej i lepiej niż pluton kopaczy

Teren pod ogrodzenie na ogół trzeba splantować. Nieraz różnice poziomu sięgają kilku metrów. Zdarza się, że ogrodzenie schodzi do wody.
Najczęściej 75–80% czasu zajmuje przygotowanie terenu: wymierzenie, niwelacja, równanie poziomów, wiercenie w gruncie pod słupki, obsadzanie w betonie słupków w idealnej linii w pionie i na odpowiedniej wysokości do terenu, ustawienie podmurówek pod panele ogrodzeniowe. Dopiero potem montuje się panele. Bywa, że panele montuje się tydzień, a przygotowania trwają miesiąc, albo i dłużej. Kto chce świadczyć usługi w zakresie budowy ogrodzeń musi dysponować odpowiednim sprzętem: koparko-ładowarką, wiertnicą, niwelatorami, piłą do cięcia betonu, młotami wyburzeniowymi, ubijakami stopowymi (skoczkami), zagęszczarką do betonu, agregatami i różnymi specjalistycznymi narzędziami. Wiertnica zastępuje przy głębieniu w ziemi otworów pracę 20–30 ludzi z łopatami. I otwory są lepiej, dokładniej wykonane.

Wspieranie konkurencji

Realizacja ogrodzeń i bram zapewnia JaWa trzecią część przychodów. Dwie trzecie to prace przy różnych placach, z niwelacją, utwardzaniem, tworzeniem bądź odnową infrastruktury, m.in. kanalizacji burzowej, oświetlenia zewnętrznego, monitoringu, automatyki bramowej. Także roboty ogólnobudowlane, rozbiórkowe, instalacyjne z szerokiego zakresu. Także układanie kostki na parkingach i chodnikach.
Od 8 lat JaWa prowadzi wypożyczalnię narzędzi i sprzętu budowlanego. Cennik na www.ja-wa.com.pl zawiera kilkadziesiąt pozycji urządzeń, w tym wielu niezbędnych przy pracach związanych z budową ogrodzeń i instalacją bram. Czy tym samym JaWa wspiera konkurencję? – Liczy się po pierwsze to, że wypożyczalnia pomaga zapewnić firmie minimum stabilizacji finansowej w zimie, gdy nie ma dużego zapotrzebowania na usługi budowlane. W ofercie mamy dużo urządzeń i sprzętu wykorzystywanego przy pracach wnętrzarskich, których JaWa nie wykonuje. A w sezonie …JaWa ma zawsze zlecenia na 2–3 miesiące do przodu. Konkurencję szanujemy, ale się jej nie obawiamy.

Poprzedni

WYROBY DLA BUDOWNICTWA – co Polska kupuje, a co sprzedaje. Proporcja 1 : 5,5

WYROBY DLA BUDOWNICTWA – co Polska kupuje, a co sprzedaje. Proporcja 1 : 5,5
Następny
Kąpiele siarkowe

Kąpiele siarkowe