Mrówki i Mini-Mrówki - ekspansja w małych i średnich miastach

grudzień 2011

Rok 2011 jest drugim sezonem wyraźnego przyspieszenia w otwieraniu nowoczesnych placówek sektora DIY w miejscowościach powiatowych i gminnych. Wprawdzie jest ich trzy razy mniej niż składów budowlanych tworzących Grupę PSB, ale właśnie takie placówki stanowią dla właścicieli hurtowego biznesu istotne rozszerzenie dotychczasowej działalności na rzecz lokalnej społeczności.

Doświadczenie wskazuje, że każda miejscowość, w zależności od liczby mieszkańców, winna posiadać markety lub sklepy o odpowiedniej powierzchni, bowiem z tym ściśle związana jest wystarczająca lub nie, oferta asortymentowa. Przy zbyt dużym obiekcie właściciel nie uzyska odpowiedniej stopy zwrotu z poniesionej inwestycji, z kolei zbyt mały sklep nie zaspokoi potrzeb klientów. Zasada ta dotyczy w takim samym stopniu materiałów dla domu jak i produktów szybko zbywalnych. Dlatego też w 2011 r., poszerzając swoją ofertę w miejscowościach gminnych (5–10 tys. mieszkańców), wprowadziliśmy model Mini-Mrówki. Są to placówki o powierzchni 500–800 m2, w których można nabyć od kilku do kilkunastu tysięcy towarów na potrzeby mieszkaniowe.

W końcu 2011 r. detaliczna sieć Grupy PSB będzie liczyć 89 marketów Mrówka i 6 sklepów Mini-Mrówka. Około 1700 pracowników na niemal 120 tysiącach m2 nowoczesnej powierzchni handlowej będzie oferować kilkadziesiąt tysięcy produktów niezbędnych do renowacji oraz utrzymania domów, mieszkań i ogrodów. Przeciętna Mrówka obsługuje populację 30–40 tysięcy mieszkańców, zaś Mini-Mrówka kilku-kilkunastu tysięcy. To oznacza, że już ponad 3 miliony rodaków (niemal 9% społeczeństwa), mieszkających głównie na wsiach i w małych miastach, będzie mogło zrobić także tegoroczne świąteczne zakupy w placówkach naszej sieci.

Obecnie, w trakcie budowy oraz przygotowań do budowy, jest kilkadziesiąt kolejnych obiektów tej klasy – wiele wskazuje na to, że za rok już ok. 150 marketów ze znakiem pracowitego owada, jakim jest mrówka, wpisze się w krajobraz handlu detalicznego w naszym kraju.

(ml)

Poprzedni

Od wspólnej ławki do spółki jawnej - HMB Gorzów-Szczecin

Od wspólnej ławki do spółki jawnej - HMB Gorzów-Szczecin
Następny
Rockwool

Rockwool